23.02.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 23 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.849.2022.1.MF

Dotyczy ustalenia: - czy wszystkie budynki i budowle nabyte przez Spółkę są środkami trwałymi podlegającymi amortyzacji, niezależnie od okresu ich wykorzystywania w działalności gospodarczej; - w jakim momencie nieumorzona wartość budynków i budowli stanowi koszt uzyskania przychodów.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

30 grudnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 20 grudnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia:

- czy wszystkie budynki i budowle nabyte przez Spółkę są środkami trwałymi podlegającymi amortyzacji, niezależnie od okresu ich wykorzystywania w działalności gospodarczej;

- w jakim momencie nieumorzona wartość budynków i budowli stanowi koszt uzyskania przychodów.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Głównym przedmiotem działalności Spółki jest działalność handlowa. Spółka zajmuje się też wynajmem posiadanych nieruchomości. W październiku 2021 r., w ramach prowadzonej działalności, Spółka nabyła prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej oraz prawa własności budynków, budowli i urządzeń. Spółka planuje na nieruchomości gruntowej budowę (…). Istniejące budynki i budowle są przeznaczone do całkowitej likwidacji (wyburzenia). W chwili zakupu budynki i budowle użytkowane były przez podmioty trzecie na podstawie umów dzierżawy zawartych z poprzednim użytkownikiem wieczystym.

Z uwagi na fakt, że inwestycja budowlana będzie odroczona w czasie, Spółka w momencie nabycia podjęła decyzję o niewypowiadaniu umów dzierżawy budynków i budowli i wydzierżawianiu ich co najmniej przez dwa-trzy lata. Z tego względu budynki i budowle spełniły przesłanki do uznania ich przez Spółkę za środki trwałe i rozpoczęto ich amortyzację po przeprowadzonej, po nabyciu nieruchomości, weryfikacji stanu technicznego obiektów budowlanych. Spółka stwierdziła jednak, że stan techniczny jednego z magazynów nie jest dobry i w listopadzie 2021 r. zawarła porozumienie o rozwiązaniu umowy jego dzierżawy, a w grudniu 2021 r. dzierżawca opuścił magazyn. W grudniu 2021 r. Spółka podpisała też umowę o wykonanie prac projektowych na rozbiórkę budynków i budowli. W czerwcu 2022 r. Spółka przeprowadziła analizę kosztów utrzymania wydzierżawianych budynków i uznała za ekonomicznie nieuzasadnione dalsze wydzierżawianie jednego z nich, co skłoniło ją do podjęcia decyzji o wypowiedzeniu umów kolejnym dzierżawcom przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Decyzja podyktowana była aktualną sytuacją rynkową, w głównej mierze rosnącymi cenami surowców energetycznych. Dzierżawcy budynku opuścili dzierżawione lokale we wrześniu 2022 r. Ponad rok po nabyciu nieruchomości Spółka nadal wydzierżawia część jednego z budynków oraz część placów. Jednak większość umów została wypowiedziana przed upływem roku od nabycia nieruchomości. Od miesiąca następującego po miesiącu podpisania protokołu zdawczo-odbiorczego z dzierżawcami Spółka zaprzestaje naliczania odpisów amortyzacyjnych. W maju 2022 r. Spółka rozpoczęła prace rozbiórkowe budynków i budowli znajdujących się w niezadawalającym stanie technicznym. Na moment składania wniosku o interpretację trwają prace rozbiórkowe kolejnych budynków i budowli, które wg umowy zakończą się w marcu 2023 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne