03.02.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 3 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.284.2022.2.JC

Czy wynagrodzenie wypłacane podmiotowi zagranicznemu z tytułu usługi pośrednictwa nie podlega opodatkowaniu tzw. podatkiem u źródła w myśl art. 21 ust. 1 i art. 22 ust. 1 ustawy, a w konsekwencji Wnioskodawca nie ma obowiązku poboru i zapłaty do urzędu skarbowego podatku dochodowego z tytułu dochodów uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników podatku u źródła od płatności na rzecz pośrednika?

Interpretacja indywidualna

– stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

22 grudnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 12 grudnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy wynagrodzenie wypłacane litewskiemu podmiotowi z tytułu usługi pośrednictwa podlega opodatkowaniu tzw. podatkiem u źródła na podstawie art. 21 ust. 1 i art. 22 ust. 1 ustawy o CIT, a w konsekwencji czy Wnioskodawca ma obowiązek poboru i zapłaty podatku u źródła od płatności na rzecz pośrednika.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 26 stycznia 2023 r. (data wpływu 30 stycznia 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego  

A. Sp. z o.o. (dalej: "Spółka" lub "Wnioskodawca") z siedzibą w (…) jest producentem (…). Spółka istnieje od 2010 roku. Od roku 2014 jedynym udziałowcem grupy jest szwajcarska spółka B., w konsekwencji Wnioskodawca stał się członkiem szwajcarskiej grupy kapitałowej producentów (…). Wnioskodawca dostarcza swoje produkty na rzecz kontrahentów z UE i z poza UE.

Wnioskodawca w celu zintensyfikowania swojej sprzedaży na Litwie, Łotwie i Estonii zawarł w dniu 3 stycznia 2022 r. umowę o współpracę z litewskim podmiotem C. (dalej: "Pośrednik") i w ramach tej współpracy C. jest pośrednikiem. Pośrednik zobowiązany jest do prowadzenia we własnym zakresie czynności zmierzających do zawarcia przez Wnioskodawcę umowy dostawy towarów. Czynność te w szczególności mają polegać na kontaktach z podmiotami trzecimi, skompletowaniu niezbędnych dokumentów dotyczących procesu sprzedaży towarów ofertowanych przez Wnioskodawcę, sprawowania nad podmiotami trzecimi opieki posprzedażowej. Wynagrodzenie jest sumą wynagrodzenia ryczałtowego w określonej wysokości oraz prowizji w wysokości uzależnionej od ilości i ceny sprzedaży towaru na rzecz odbiorcy. Strony uznały, iż wynagrodzenie ryczałtowe oraz 50% prowizji przysługuje pośrednikowi za czynności, o których mowa powyżej. A Kolejne 50% prowizji stanowi wynagrodzenie za sprawowanie nadzoru nad realizacją płatności z tytułu sprzedaży produktów Wnioskodawcy oraz nad dostarczaniem Wnioskodawcy przez podmiot trzeci wymaganej dokumentacji m.in. dokumentów CMR, oświadczeń magazynierów podmiotu trzeciego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne