13.01.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 13 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.167.2022.2.SP

Ustalenie czy cena sprzedaży pakietu wierzytelności będzie stanowić dla Spółki w całości przychód podlegający opodatkowaniu; czy w związku ze sprzedażą wierzytelności, zaliczonych wcześniej do kosztów uzyskania przychodów w całości lub w części (grupa 1), nie należy rozpoznawać kosztów uzyskania przychodów; czy w związku ze sprzedażą wierzytelności zaliczonych wcześniej w całości lub w części do przychodów należnych, a nie zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów, ze względu np. na brak udokumentowania ich nieściągalności zgodnie z art. 16 ust. 2 ustawy o CIT (grupa 2) - Spółka może rozpoznać koszt uzyskania przychodów do wysokości przychodu ze sprzedaży tych wierzytelności oraz zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów stratę na sprzedaży do wysokości zaliczonej wcześniej do przychodów należnych.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest w części prawidłowe i w części nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

14 października 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 10 października 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie ustalenia czy:

1)cena sprzedaży pakietu wierzytelności będzie stanowić dla Spółki w całości przychód podlegający opodatkowaniu,

2)w związku ze sprzedażą wierzytelności, zaliczonych wcześniej do kosztów uzyskania przychodów w całości lub w części (grupa 1), nie należy rozpoznawać kosztów uzyskania przychodów,

3)w związku ze sprzedażą wierzytelności zaliczonych wcześniej w całości lub w części do przychodów należnych, a nie zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów, ze względu np. na brak udokumentowania ich nieściągalności zgodnie z art. 16 ust. 2 ustawy o CIT (grupa 2) - Spółka może rozpoznać koszt uzyskania przychodów do wysokości przychodu ze sprzedaży tych wierzytelności oraz zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów stratę na sprzedaży do wysokości zaliczonej wcześniej do przychodów należnych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne