02.01.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 2 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.212.2022.1.PK

Ustalenie, czy opłaty eksploatacyjne, za które przyjęte będą wpłaty do kasy Spółdzielni, nie będą stanowić przychodu, o których mowa w art. 12 ust. 1 pkt 16 ustawy o CIT.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

3 listopada 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 26 października 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalenia, czy opłaty eksploatacyjne, za które przyjęte będą wpłaty w kasie Spółdzielni, stanowić będą przychody, o których mowa w art. 12 ust. 1 pkt 16 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

Opis zdarzenia przyszłego

Podatnik – A. w (…) jest spółdzielnią mieszkaniową, której podstawowym celem, zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych, jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych i innych potrzeb członków oraz ich rodzin, przez dostarczanie członkom samodzielnych lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych, a także lokali o innym przeznaczeniu. W ramach tego celu Spółdzielnia mieszkaniowa nie może odnosić korzyści majątkowych kosztem swoich członków, a jednocześnie ma obowiązek zarządzania nieruchomościami stanowiącymi jej mienie lub nabyte na podstawie ustawy mienie jej członków (art. 1 ust. 11 i ust. 3 ww. ustawy).

Z kolei, zgodnie z art. 4 ww. ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, członkowie spółdzielni oraz właściciele lokali nie będący członkami spółdzielni uczestniczą w pokrywaniu kosztów szczegółowo określonych w tym przepisie poprzez uiszczanie opłat ustalanych zgodnie z przepisami, Statutem spółdzielni, jak również wewnętrznymi regulaminami.

Lokale, za które ponoszone są ww. opłaty, są zajmowane przez członków spółdzielni i osoby nie będące członkami spółdzielni na podstawie spółdzielczych praw do lokali (własnościowego i lokatorskiego) oraz prawa odrębnej własności. Opłaty te pobierane są przez A. w (…) bezpośrednio na podstawie ww. przepisu ustawy i nie są zawierane z mieszkańcami zasobów spółdzielni żadne umowy w tym zakresie. Opłaty podatnik pobiera comiesięcznie – zgodnie ze Statutem do (…) dnia każdego miesiąca za dany miesiąc. Wysokości opłat eksploatacyjnych za ww. lokale, tzw. czynszu, dla poszczególnych mieszkańców różnią się, co wynika z wielu czynników, które stanowią podstawę ustalania danych składników opłat wchodzących w skład miesięcznego „czynszu”. Dodatkowo, z uwagi na stosowane zasady zaliczkowego pobierania niektórych składników opłat i okresowych rozliczeń, również mogą różnić się miesięczne opłaty czynszowe dla danego mieszkańca. Co do zasady miesięczne opłaty eksploatacyjne za lokale w zasobach mieszkaniowych podatnika mieszczą się w granicach od 200,00 zł. do 1 600,00 zł.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne