27.09.2022 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 27 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.464.2022.2.TR

Obowiązki płatnika związane z estońskim CIT.

Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanych stanów faktycznych jest prawidłowe w części dotyczącej pytania o numerze: 2, i nieprawidłowe w części dotyczącej pytań o numerach: 1, 3 oraz 4.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

31 maja 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 11 maja 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 1 września 2022 r. (wpływ 1 września 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzeń przyszłych (przekwalifikowanych ze stanów faktycznych w wyniku odpowiedzi na wezwanie)

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Wnioskodawca) ma siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Udziałowcami Spółki są wyłącznie osoby fizyczne nieposiadające praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciele (fundatorzy) lub beneficjenci fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym. Spółka od dnia 1 stycznia 2022 roku skutecznie wybrała opodatkowanie na zasadach przewidzianych w Rozdziale 6b Ustawy CIT, tj. ryczałtem od dochodów spółek kapitałowych tzw. estońskim CIT. Pierwszy rok obrotowy spółki pokrywa się z rokiem kalendarzowym i trwa od 01 stycznia 2022 r. do dnia 31 grudnia 2022 r.

Wnioskodawca od początku opodatkowania ryczałtem od spółek na koniec każdego miesiąca 2022 roku wykazuje zysk bilansowy, który zgodnie z umową spółki może być wypłacony wspólnikom w trakcie roku obrotowego w formie zaliczki na poczet dywidendy, jeżeli spełnione są warunki przewidziane w Kodeksie spółek handlowych.

Wspólnikami Spółki są wyłącznie 3 osoby fizyczne („Wspólnicy”), którym Spółka zamierza wypłacić zaliczkę na dywidendę w trakcie roku podatkowego tj. 2022 roku. Zaliczka na dywidendę pochodzi wyłącznie z zysku osiągniętego w trakcie opodatkowania ryczałtem od spółek, tj. w trakcie 2022 roku.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne