13.07.2022 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 13 lipca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.427.2022.3.MN

W zakresie ujęcia w deklaracji PIT-11 odsetek od sum depozytowych narosłych przed dniem śmierci wpłacającego.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

20 kwietnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy obowiązków płatnika w zakresie ujęcia w deklaracji PIT-11 odsetek od sum depozytowych narosłych przed dniem śmierci wpłacającego. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 5 maja 2022 r. (wpływ 6 maja 2022 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Zgodnie z § 20 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 czerwca 2006 r. w sprawie gospodarki finansowej jednostek budżetowych i gospodarstw pomocniczych oraz trybu postępowania przy przekształceniu w inną formę organizacyjno-prawną wypłacają Państwo osobie wpłacającej zabezpieczenie majątkowe lub poręczenie majątkowe odsetki od sum depozytowych złożonych w związku z toczącym się sądowym postępowaniem karnym, cywilnym oraz w sprawach o wykroczenie.

Zabezpieczenie majątkowe wraz z narosłymi odsetkami na dzień wypłaty, wypłacono spadkobiercom.

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu stanu faktycznego

Odsetki wypłacono spadkobiercom w 2021 roku, wystawiono PIT-11, chodzi o wyjaśnienie, czy w tym przypadku należy dzielić naliczone odsetki do dnia i od dnia śmierci obwinionego, co jest kwestią sporu ze strony spadkobierców.

Pytanie

Czy PIT-11 należy wystawić na całą kwotę odsetek, czy należy pomniejszyć o odsetki narosłe przed dniem śmierci wpłacającego?

Państwa stanowisko w sprawie

Państwa zdaniem, zabezpieczenia majątkowego lub poręczenia majątkowego nie można uznać za formę oszczędzania, przechowywania lub inwestowania środków pieniężnych, bowiem celem ustanowienie zabezpieczenia lub poręczenia jest zapewnienie prawidłowego toku postępowania karnego lub cywilnego, a nie uzyskanie korzyści ekonomicznych przez wpłacającego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne