29.06.2022 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 29 czerwca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.142.2022.2.MC

Prawo do pełnego odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu paliwa, części eksploatacyjnych oraz innych wydatków związanych z pojazdami samochodowymi.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

21 marca 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 3 marca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawa do pełnego odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu paliwa, części eksploatacyjnych oraz innych wydatków związanych z pojazdami samochodowymi. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 30 maja 2022 r. (data wpływu 2 czerwca 2022 r.). 

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Podatnik jest czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, zobowiązanym do składania deklaracji miesięcznych. Przedmiotem działalności podatnika jest transport miejski, działalność taksówek osobowych oraz najem samochodów osobowych. W działalności wykorzystuje 4 samochody osobowe, które stanowią środki trwałe podatnika oraz posiada 2 samochody użytkowane na podstawie umowy leasingu. 2 samochody, będące środkami trwałymi, są wykorzystywane jako samochody do przewozu osób jeżdżące pod aplikacją (...) - podatnik na stałe pracuje z aplikacją (...). Samochody zostały zarejestrowane w urzędzie miasta jako samochody taxi; każdy z pojazdów jest wyposażony w (...) oraz oznakowany jako pojazd (...). Samochody zostały zgłoszone na VAT-26 do urzędu skarbowego jako samochody wyłącznie wykorzystywane w działalności gospodarczej; został sporządzony regulamin ich użytkowania oraz dla każdego z dwóch pojazdów jest prowadzona ewidencja przebiegu pojazdu, do której załącznikiem jest wydruk przejazdów z aplikacji (...).

Jeden z pojazdów jest prowadzony wyłącznie przez podatnika, miejscem parkowania samochodu jest miejsce zamieszkania podatnika, które jest jednocześnie miejscem prowadzenia jego działalności. Podatnik do załatwiania swoich spraw oraz innych spraw służbowych wykorzystuje prywatny samochód.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne