22.09.2021 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 22 września 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.312.2021.1.DP

W którym momencie Szpital powinien dokonać korekty kosztów uzyskania przychodów w związku z otrzymaną refundacją (dofinansowaniem) na zakup Środków trwałych zakupionych i amortyzowanych przed wpływem kwoty refundacji (dofinansowania)?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2021 r., poz. 1540 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 25 czerwca 2021 r. (data wpływu do Organu 30 czerwca 2021 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • ustalenia momentu dokonania korekty kosztów uzyskania przychodów (odpisów amortyzacyjnych) w związku z otrzymaną refundacją (otrzymaniem środków) na zakup Środków trwałych - jest nieprawidłowe;
  • zastosowania art. 16 ust. 1 pkt 48 ustawy o CIT - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 czerwca 2021 r. wpłynął do Organu wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • ustalenia momentu dokonania korekty kosztów uzyskania przychodów (odpisów amortyzacyjnych) w związku z otrzymaną refundacją (otrzymaniem środków) na zakup Środków trwałych,
  • zastosowania art. 16 ust. 1 pkt 48 ustawy o CIT.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe:

Samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej (dalej: Szpital lub Wnioskodawca) pozyskał w 2021 roku z Ministerstwa Zdrowia z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 środki finansowe na realizację zakupu urządzeń do donosowej terapii wysokoprzepływowej z oprzyrządowaniem.

W ramach w/w umowy zostanie zrefundowany zakup środków trwałych, tj. 3 szt. respiratorów i 31 szt. urządzeń do donosowej terapii wysokoprzepływowej z oprzyrządowaniem, zakupionych za środki własne Szpitala. Przedmiotowe urządzenia zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych Szpitala w 2020 roku i podlegają odpisom umorzeniowym i amortyzacyjnym. Miesięczne odpisy amortyzacyjne dokonywane są począwszy od miesiąca następnego po miesiącu przyjęcia do użytkowania. Kwota odpisu amortyzacyjnego stanowi koszty uzyskania przychodów (art. 15 ust. 1 i 6 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne