Indeks tematów
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W Z Ź Ż
Typ dokumentu
Tematy: rezerwy na wierzytelności nieściągalne
Najnowsze   |   Najstarsze
Interpretacja
23.12.2003 Podatki

Czy i kiedy uiszczona na rzecz firmy windykacyjnej prowizja, zwrócone na jej rzecz koszty sądowe i komornicze oraz rezerwa utworzona na niespłaconą część wierzytelności może stanowić koszt uzyskania przychodów?

Interpretacja
09.02.2004 Podatki

Czy podatnik ma prawo skorzystać z premii podatowej w przypadku nie utworzenia rezerwy na pokrycie wierzytelności nieściągalnej?

Interpretacja
16.04.2004 Podatki

Czy bank jest uprawniony do zakwalifikowania w roku poniesienia do kosztów uzyskania przychodów wydatku z tytułu opłaconej z góry prowizji na rzecz Skarbu Państwa z tytułu gwarancji w stosunku do innego banku oraz czy śmierć dłużnika - osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej, wykreślenie dłużnika - spółki osobowej - z ewidencji gospodarczej lub postawienie w stan likwidacji stanowią

Interpretacja
16.06.2004 Podatki

Pytania dotyczą:1.obowiązku poboru przez płatnika zryczałtowanego podatku dochodowego od odsetek od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach bankowych rolników indywidualnych,2.możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów w roku 2003r. rezerw utworzonych przez Bank w 1993r.

Interpretacja
04.08.2004 Podatki

Bank zwraca się z prośbą o interpretację nowo wprowadzonego przepisu art. 38a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, pojęcie "rozwiązania rezerwy", którym posługuje się ustawodawca w art. 38a ust. 2 w/w ustawy oraz o Funduszu Poręczeń Unijnych.

Interpretacja
14.09.2004 Podatki

W 1998 roku nastąpiło przejęcie przez podatnika (bank przejmujacy) Banku X wraz ze wszystkimi należnościami i zobowiązaniami. Na należności przejętego banku składały się między innymi lokaty terminowe z 1994 roku w Banku Y, którego upadłość sąd ogłośił w 1995 roku. Zapytanie podatnika - banku przejmującego - dotyczy możliwości potraktowania przedmiotowych lokat jako straty w środkach obrotowych i zaliczenia

Interpretacja
20.09.2004 Podatki

Dotyczy momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów rezerw na pokrycie wymagalnych wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona oraz momentu rozpoznania w rachunku podatkowym wierzytelności odpisanych jako nieściągalne.

Interpretacja
05.10.2004 Podatki

Czy w przypadku podziału przez wydzielenie dokonywanego w trybie art. 529 § 1 pkt. 4 ksh w spółkach przejmujących należy (oprócz dokonywania amortyzacji dla celów podatkowych według zasady kontynuacji w art. 16g ust. 9 updop) uznać, iż wycena pozostałych składników majątkowych przejętego przedsiębiorstwa powinna być przyjęta dla celów podatkowych na zasadzie kontynuacji zapisów z ksiąg handlowych spółki

Interpretacja
23.12.2004 Podatki

Czy wartość rezerw celowych-utworzonych na pokrycie wierzytelności z tytułu udzielonych kredytów, pożyczek i gwarancji, których nieściągalność została uprawdopodobniona -można zaliczyć do k.u.p. tylko w roku podatkowym w którym nastąpiło uprawdopodobnienie nieściągalności, czy także w następnych latach podatkowych tj. do czasu jej przedawnienia?

Interpretacja
28.02.2005 Podatki

Pytanie podatnika dotyczy:1. możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów rezerwy na pokrycie wymagalnej należności, której nieściągalność została uprawdopodobniona,2. odliczenia od dochodu darowizny dokonanej na rzecz rady rodziców oraz uczniowskiego klubu sportowego.

Interpretacja
17.03.2005 Podatki

1.Czy i w jakim zakresie podatnikowi przysługuje prawo do zaliczenia w koszty uzyskania przychodów:wartości nominalnej nabytych wierzytelności odpisanych przez upadłego jako nieściągalne (art. 23 ust. 1 pkt 20 w zw. z ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych),odpisów aktualizujących wartości wierzytelności zaliczanych uprzednio przez upadłego do przychodów naleznych, których nieściągalność

Interpretacja
28.04.2005 Podatki

Bank zalicza wierzytelność z tytułu kredytu do kosztów uzyskania przychodu i w tej samej dacie dokonuje przeniesienia tej wierzytelności z bilansu do ewidencji pozabilansowej.Czy w przypadku przeniesienia należności kredytowej z ewidencji bilansowej do ewidencji pozabilansowej zgodnie z § 24 ust. 7a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 10.12.2001r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości banków

Interpretacja
10.05.2005 Podatki

Pytanie Podatnika dotyczy potwierdzenia jego stanowiska, iż w związku z bezskutecznością egzekucji, może on zaliczyć w/w, nieuregulowaną przez dłużnika kwotę, objętą postanowieniem komornika, do swoich kosztów uzyskania przychodów.

Interpretacja
31.05.2005 Podatki

Spółka prosi o wyjaśnienie, czy znając sytuację dłużnika i wiedząc, że komornik wydał postanowienie o bezskutecznej egzekucji z majątku dłużnika wobec innych wierzycieli, Spółka może wyksięgować należności nieściągalne z przychodów i zaksięgować je po stronie kosztów uzyskania przychodu, na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 25 ustawy o p.d.o.p.?

Interpretacja
10.06.2005 Podatki

Kiedy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów nieodzyskaną część wierzytelności?

Interpretacja
14.06.2005 Podatki

Kiedy - w świetle art. 16 ust. 1 pkt 26 i ust 2a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - można uznać nieściągalność wierzytelności za uprawdopodobnioną i zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów odpisy aktualizujące dokonane od ww. należności?

Interpretacja
01.07.2005 Podatki

Bank prosi o potwierdzenie, iż na podstawie przepisu art. 16 ust. 1 pkt 26 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, do kosztów uzyskania przychodów zaliczyć należy rezerwy na kredyty w sytuacji wątpliwej w wysokości 25% kwoty kredytów (a nie 25% kwoty utworzonych rezerw).

Interpretacja
19.10.2005 Podatki

Czy dokonanie korekty utworzonych wcześniej odpisów aktualizujących należności i zaliczonych w 2002 r. do kosztów uzyskania przychodów powoduje obecnie powstanie przychodu do opodatkowania?

Interpretacja
06.12.2005 Podatki

Czy istnieje możliwość rozpoznania jako kosztów uzyskania przychodów wartości rezerw na pokrycie wierzytelności z tytułu kredytu zarówno w roku uprawdopodobnienia nieściągalności tego kredytu, jak i w kolejnych latach podatkowych, aż do momentu przedawnienia tej wierzytelności?

Interpretacja
01.02.2006 Podatki

Wątpliwości Podatnika budzi, czy Spółka prawidłowo w 2000r. ujęła w podstawie opodatkowania kwotę przychodów i kosztów z tytułu sprzedaży udziałów, a w 2002r. zaliczyła do kosztów uzyskania przychodów rezerwę na należność skierowaną do postępowania egzekucyjnego.

Interpretacja
08.02.2006 Podatki

Czy można zwiększyć koszty uzyskania przychodów w 2005 r. o wartość nieodzyskanej należności z tytułu sprzedaży towaru?

Interpretacja
10.02.2006 Podatki

W jakim momencie należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów rezerwę na nieściągalne wierzytelności?

Interpretacja
12.04.2006 Podatki

czy Spółka w przedstawionym stanie faktycznym ma możliwość skorzystania z ulgi na "złe długi" opisanej w art.89a ustawy o VAT? -czy Spółka ma prawo do korekty w odniesieniu do tej części wierzytelności, która została zwrócona Spółce przez ubezpieczyciela? -czy w przypadku gdy Spółka powinna zmniejszyć korygowaną wierzytelność winna to być kwota równa kwocie podatku należnego w części odpowiadającej

Poprzednia Następna