Indeks tematów
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W Z Ź Ż
Typ dokumentu
Tematy: obowiązki pracodawcy
Najnowsze   |   Najstarsze
Porada
29.01.2004 Kadry i płace

Jeden z moich pracowników został ławnikiem. Czy jestem obowiązany zwalniać go od pracy i wypłacać mu wynagrodzenie? Jakie inne obowiązki spoczywają na mnie wobec takiego pracownika? Czy mogę z uwagi na jego częste nieobecności w pracy wypowiedzieć mu umowę o pracę?

Artykuł
27.02.2004 Kadry i płace

Styczniowa nowelizacja Kodeksu pracy wymaga wdrożenia zmienionych rozwiązań prawnych w zakładzie pracy. Stawia to przed pracodawcami zadanie dostosowania postanowień regulaminów pracy, ale również wykonania dodatkowych obowiązków informacyjnych oraz wprowadzenia zmian w umowach o pracę.

Artykuł
27.02.2004 Kadry i płace

Wdrożenie zmian wprowadzonych w Kodeksie pracy od 1 stycznia 2004 r. wymaga od pracodawców, którzy nie są zobowiązani do ustalania regulaminu pracy, wywiązania się z szerszych niż dotychczasowe obowiązków informacyjnych wobec pracownika.

Artykuł
13.03.2004 Kadry i płace

Dostosowanie regulaminów nie kończy prac pracodawcy związanych z wypełnieniem obowiązków, jakie wiążą się z wdrożeniem zmian w Kodeksie pracy. Ustawodawca nałożył na pracodawcę dodatkowe indywidualne obowiązki informacyjne, a w niektórych przypadkach wymusza konieczność uzupełnienia treści umów o pracę.

Artykuł
13.05.2004 Kadry i płace

Świadectwo pracy jest dokumentem, na którego tle często dochodzi do konfliktów między pracodawcą a byłym pracownikiem. Także wypełnienie treści świadectwa budzi pewne wątpliwości u wystawiającego.

Porada
29.07.2004 Kadry i płace

W naszej spółce pracownicy pracują na hali produkcyjnej w ubraniach roboczych. Na czas wykonywania pracy swoje rzeczy osobiste zostawiają w szatni. W zeszłym miesiącu jednemu z pracowników zaginął telefon komórkowy wtedy, gdy przez kilka godzin w szatni nie było osoby odpowiedzialnej za jej pilnowanie. Osoba ta przebywała poza terenem zakładu pracy na polecenie pracodawcy. Czy w takiej sytuacji pracownik

Artykuł
29.07.2004 Kadry i płace

W trakcie kontroli PIP bardzo często sprawdzeniu podlega to, czy pracodawca prowadzi wymaganą dokumentację z zakresu czasu pracy. Brak lub nieprawidłowe prowadzenie takiej dokumentacji może pociągnąć za sobą dotkliwe skutki finansowe.

Porada
13.08.2004 Kadry i płace

Firma, w której prowadzę sprawy kadrowe, zajmuje 2 piętra budynku biurowego. Większość pracowników ma dostęp do własnego komputera służbowego oraz firmową skrzynkę e-mail. Czy w związku z tym możemy przez e-mail dokonywać zawiadomień i informacji, do których przesyłania zobowiązuje nas Kodeks pracy? Mamy również wewnętrzną sieć. Czy możemy ją wykorzystać do takich celów?

Porada
13.09.2004 Kadry i płace

Były pracownik zwrócił się o ponowne wydanie świadectwa pracy. Poprzednie świadectwo, które otrzymał zgodnie z przepisami, zagubił. Czy mam obowiązek wydania takiego świadectwa?

Porada
28.11.2004 Kadry i płace

Zgłosił się do mnie były pracownik, który nie pracuje już u nas od 6 lat. Twierdzi, że zgubił świadectwo pracy, które od nas otrzymał i zażądał wydania nowego. Jak mam się zachować w takiej sytuacji? Czy muszę mu ponownie wydać świadectwo pracy?

Porada
28.11.2004 Kadry i płace

Osoba, którą miesiąc temu zwolniłem dyscyplinarnie, zażądała ode mnie udostępnienia ewidencji czasu pracy. Wiem, że mam taki obowiązek, ale w stosunku do pracowników, a ta osoba moim pracownikiem już przecież nie jest. Czy muszę przedstawić żądane dokumenty?

Artykuł
28.11.2004 Kadry i płace

Pracodawca nie może zastosować kary porządkowej bez uprzedniego wysłuchania pracownika, chyba że ten zrezygnował ze stworzonej mu możliwości ustnego złożenia wyjaśnień bądź wybrał pisemną formę ich wyrażenia - wyrok Sądu Najwyższego z 16 czerwca 1999 r. (I PKN 114/99, OSNP 2000/17/644)

Porada
13.12.2004

Jestem właścicielem zakładu produkcyjnego. Zatrudniam 30 pracowników. Jeden z nich przebywa od 7 miesięcy na zwolnieniu lekarskim. Wiem, że po wykorzystaniu okresu zasiłkowego będzie starał się o świadczenie rehabilitacyjne. Kto powinien wystąpić z wnioskiem o ustalenie prawa do świadczenia rehabilitacyjnego i do kogo należy wypłata tego świadczenia?

Artykuł
13.01.2005 Kadry i płace

Prezentujemy Państwu pierwszą część opracowania, w której wyjaśniamy liczne wątpliwości związane z procedurą zatrudniania pracownika. Druga część - dotycząca prawidłowego postępowania przy rozwiązywaniu umów o pracę - zostanie dołączona do numeru 3 MPPiU.

Porada
28.04.2005 Kadry i płace

W zakładzie stolarskim zatrudniam 5 pracowników. Dla każdego z nich prowadzę ewidencję czasu pracy. Czy muszę jeszcze dodatkowo posiadać listę obecności? Jeśli tak, to jak należy ją prawidłowo prowadzić?

Porada
29.05.2005 Kadry i płace

Ustalam harmonogramy czasu pracy dla pracowników zatrudnionych w zmianowym systemie czasu pracy. Okres rozliczeniowy w moim zakładzie wynosi 4 miesiące. W jakich sytuacjach mogę dokonywać zmian w harmonogramie czasu pracy?

Porada
13.08.2005 Ubezpieczenia

Jestem pracodawcą zatrudniającym obecnie 10 pracowników. Jeden z nich zgłosił się do mnie, wnioskując o wypłatę zasiłku rodzinnego na dwoje dzieci. Czy mam obowiązek wypłacać to świadczenie? Jeśli tak, to jakie są zasady jego przyznawania i wypłacania?

Porada
29.08.2005 Kadry i płace

Pracownicy zatrudnieni w jednym z działów naszej firmy wykonują pracę w podstawowym systemie czasu pracy, od wtorku do soboty w godzinach od 8.00 do 16.00. W ostatnim czasie w związku z realizowanym przez nas kontraktem powstała potrzeba zobowiązania niektórych pracowników działu do pozostawania w gotowości do pracy poza zwykłymi godzinami pracy. Pracownicy mieli pełnić dyżur w domu w poniedziałek

Porada
13.09.2005 Kadry i płace

Prowadzę firmę usługową. Ostatnio wystawiając pracownikowi świadectwo pracy posługiwałam się programem płacowo-kadrowym. Program przewiduje wpisywanie do świadectwa tzw. NN - nieobecności nieusprawiedliwionych. Dowiedziałam się jednak, że takich nieobecności nie zamieszcza się w świadectwie pracy. Czy to prawda?

Porada
13.10.2005 Kadry i płace

Zatrudniliśmy pracownika na 3/5 etatu. Pracuje on od poniedziałku do środy po 8 godzin. Okres rozliczeniowy w zakładzie wynosi 4 miesiące i obecny przypada od lipca do października br. W tym okresie pracownik przepracuje zgodnie ze swoim rozkładem 408 godzin, a powinien, biorąc pod uwagę obowiązujące normy czasu pracy, 412 godzin i 48 minut. Czy w związku z tym powinniśmy wyznaczyć mu dodatkowy dzień

Artykuł
13.10.2005

Ukształtowanie trybu przydzielania sobie premii uznaniowych świadczy o demonstracyjnym lekceważeniu przestrzegania w zakładzie pracy zasad współżycia społecznego (art. 100 § 2 pkt 6 k.p.) (wyrok Sądu Najwyższego z 2 lutego 2003 r., I PK 534/02, Pr. Pracy 2004/4/29).

Porada
29.10.2005 Kadry i płace

Zatrudniamy pracowników w równoważnym systemie czasu pracy (do 12 godz. na dobę) w 3-miesięcznym okresie rozliczeniowym. Praca w naszym zakładzie odbywa się przez 24 godz. na dobę we wszystkie dni tygodnia. Z ustalonego harmonogramu pracy wynika, że pracownik musi przyjść do pracy np. w święto, w sobotę (w zakładzie przyjęto, że sobota jest dniem dodatkowo wolnym od pracy), jak również w niedzielę.

Porada
29.10.2005

Wypowiedziałem pracownikowi umowę o pracę i na cały okres tego wypowiedzenia udzieliłem mu urlopu wypoczynkowego. Po rozwiązaniu umowy pracownik nie zgłosił się po świadectwo pracy, więc wysłałem mu je pocztą. Po tygodniu pracownik zadzwonił i stwierdził, że otrzymał pustą kopertę oraz zażądał wydania świadectwa po raz drugi. Czy mam taki obowiązek?

Porada
22.02.2006 Kadry i płace

Założenie i prowadzenie dokumentacji pracowniczej jest jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy. Najczęściej spotykane w praktyce problemy dotyczą nie braku dokumentacji pracowniczej, lecz jej nieprawidłowego prowadzenia.

Poprzednia Następna