Indeks tematów
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W Z Ź Ż
Typ dokumentu
Tematy: delegowanie
Najnowsze   |   Najstarsze
Artykuł nieaktualny
15.03.2021 Podatki

Obecnie, pomimo zakończenia okresu przejściowego między Wielką Brytanią a UE, reguły ustalania prawidłowego ustawodawstwa w zakresie zabezpieczenia społecznego, w tym zasady delegowania do Wielkiej Brytanii pracowników z UE, zasadniczo się nie zmieniły. Nadal możliwe jest uzyskanie zaświadczenia A1 w celu delegowania pracownika do Wielkiej Brytanii. Natomiast utrata przez Wielką Brytanię członkostwa

Artykuł
14.10.2020 Kadry i płace

Konieczność zapewnienia pracownikowi minimalnych warunków zatrudnienia obowiązujących w kraju oddelegowania powinna trwać przez 12 miesięcy delegowania. Okres ten może zostać przedłużony maksymalnie do 18 miesięcy. Po tym czasie pracodawca będzie musiał zapewnić pracownikowi szerszy zakres warunków zatrudnienia (oprócz warunków minimalnych również warunki nie mniej korzystne niż wynikające z ustawy

Artykuł
13.12.2019 Ubezpieczenia

W 2020 r. zmieni się kwota prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego oraz wynikająca z niej wysokość tzw. 30-krotności. Roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe nadal będzie podlegać ograniczeniu do tego limitu. Kwota prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego ma także wpływ na inne ważne wskaźniki ZUS.

Porada
30.10.2019 Ubezpieczenia

PROBLEM Nasza firma realizuje kontrakt za granicą (budowa centrum handlowego). W tym celu wysłała do Holandii 4 zleceniobiorców na okres od 28 października do 31 grudnia 2019 r. W jaki sposób należy ustalić podstawę wymiaru składek za październik, jeżeli zleceniobiorcy przez część miesiąca pracowali w kraju, a przez pozostałą część - za granicą?

Artykuł

Od 1 stycznia 2015 r. m.in. firmy transportowe muszą wypłacać swoim pracownikom realizującym usługę na terenie Niemiec obowiązującą w tym państwie płacę minimalną w wysokości co najmniej 8,50 euro brutto za godzinę. Stawka obowiązuje pracowników-kierowców od wjazdu na teren Niemiec do jego opuszczenia, niezależnie od tego, czy przejazd jest tranzytowy czy kabotażowy.

Porada

PROBLEM Czy zatrudniany przez nas na podstawie umowy o pracę kierowca międzynarodowy, pracujący głównie za granicą, musi posiadać z ZUS zaświadczenie A1 o ustawodawstwie właściwym? Kierowca świadczy pracę na terenie całej Unii Europejskiej.

Artykuł
25.04.2017 Podatki

Zapewnienie noclegu pracownikowi zatrudnionemu jako przedstawiciel handlowy nie powoduje powstania przychodu dla tej osoby (bez względu na wysokość kosztu poniesionego przez pracodawcę z tego tytułu). Natomiast do pracownika zatrudnionego na innym stanowisku i korzystającego z noclegu na koszt pracodawcy można zastosować jedynie zwolnienie podatkowe z tytułu zakwaterowania do wysokości nieprzekraczającej

Porada
02.08.2015 Kadry i płace

Podróżą służbową jest m.in. wykonywanie zadania w miejscowości zamieszkania pracownika, jeżeli nie pokrywa się ona z miejscem jego pracy. Takie szczególne miejsce delegowania ma znaczenie w zakresie diet, gdyż nie przysługują one pracownikowi delegowanemu do miejscowości, w której mieszka. Takiej osobie nie będzie też przysługiwał ryczałt za noclegi.

Porada
12.09.2012 Kadry i płace

Pracodawca, ustalając pracownikowi miejsce wykonywania pracy poza granicami Polski, w zakresie wynagradzania powinien stosować do niego przepisy kraju, w którym praca będzie świadczona. Nie dotyczy to jednak sytuacji, gdy przepisy kraju wykonywania pracy są mniej korzystne niż minimalne warunki płacowe obowiązujące w Polsce.

Porada

Jedną z form rozwiązania umowy o pracę jest porozumienie stron. Pracodawca musi jednak liczyć się z tym, że porozumienie o rozwiązaniu umowy może zostać zakwestionowane przez pracownika. Od podpisanego porozumienia stron można się bowiem uchylić, jeżeli zostało ono zawarte pod wypływem błędu lub groźby.