Indeks tematów
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W Z Ź Ż
Typ dokumentu
Tematy: bilans
Najnowsze   |   Najstarsze
Artykuł

Obowiązki jednostek prowadzących księgi rachunkowe w zakresie sporządzenia sprawozdania finansowego regulują między innymi ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości, zwana dalej ustawą o rachunkowości, oraz ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, zwana dalej ustawą podatkową. Obie te ustawy nakładają na jednostki szereg obowiązków, których terminy realizacji są - w związku

Porada
29.07.2005 Obrót gospodarczy

Jesteśmy spółką jawną prowadzącą pełną rachunkowość. Czy likwidując spółkę należy wykazać w bilansie zerowe należności i zobowiązania? Jakie pozycje bilansu mogą być niezerowe? Kiedy należy wystąpić do sądu z wnioskiem o wykreślenie z KRS? Czy konta bankowe należy zlikwidować na moment bilansowy zamknięcia ksiąg?

Porada
17.03.2011 Rachunkowość firm

Ustawa o rachunkowości, przepisy prawa podatkowego oraz Kodeks spółek handlowych nie zawierają jednoznacznego wskazania, jaki dzień należy uznać za dzień sporządzenia sprawozdania finansowego za rok obrotowy. Jednakże analizując uregulowania zawarte w ustawie o rachunkowości, należy stwierdzić, że sprawozdanie finansowe można uznać za sporządzone (a tym samym określić datę jego sporządzenia) w momencie

Porada

Przedsiębiorcy w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej dość często wykorzystują grunty stanowiące własność jednostek samorządu terytorialnego (lub Skarbu Państwa). Grunty te mogą być bowiem oddawane w użytkowanie wieczyste, w wyniku czego oddający w użytkowanie nadal pozostaje właścicielem gruntu, natomiast użytkownik nabywa prawa zbliżone do praw właściciela.

Porada

Jak ewidencjonować w przedsiębiorstwie osoby fizycznej pobrane przez właściciela w ciągu roku zaliczki na poczet przyszłego zysku? Czy odpisy z zysku powinny być wykazane w pozycji pasywów - A.IX. "Odpisy z zysku netto w ciągu roku obrotowego", czy też ujęte w A.I. "Kapitał podstawowy"?

Porada
29.01.2013 Rachunkowość firm

Z ksiąg rachunkowych na dzień bilansowy wynika, że nasz kontrahent pomylił się i dwukrotnie zapłacił za wystawioną przez nas fakturę z tytułu dostaw materiałów. Gdzie w bilansie wykazać takie nadpłacone zobowiązanie? Czy prawidłowe będzie wykazanie tej kwoty w poz. B.III.2d, tj. jako zobowiązania z tytułu dostaw i usług o okresie wymagalności do 12 miesięcy?

Porada
12.11.2013 Rachunkowość firm

Czy lokatę bankową o terminie zapadalności krótszym niż 3 miesiące należy wykazać jako "inne krótkoterminowe aktywa finansowe" (poz. B.III lit. b) czy też jako "środki pieniężne w kasie i na rachunkach" (poz. B.III lit. c)?

Porada
28.11.2013 Rachunkowość firm

Po raz pierwszy będę w bieżącym roku sporządzać bilans. Czy saldo konta dotyczące kredytów należy wykazywać w bilansie ze znakiem minus czy bez? Jak dzielić te zobowiązania na długo- i krótkoterminowe?

Porada
12.01.2014 Rachunkowość firm

W stosowanej polityce rachunkowości posiadamy zapis, że na koniec każdego kwartału tworzymy odpisy aktualizujące na należności przeterminowane według zasady, że na należności z przedziału: ● od 30 do 60 dni - odpis wynosi 30% ich wartości, ● od 60-90 dni - odpis wynosi 50% ich wartości, ● od 90-180 dni - odpis wynosi 75% ich wartości, ● powyżej 180 dni - odpis wynosi 100% wartości należności. W 2013

Porada
26.02.2014 Rachunkowość firm

W jakiej pozycji bilansu należy wykazać opłaconą zaliczkę za usługę hotelową (brak związku z zakupem zapasów, usługa hotelowa dotyczy pobytu na targach), do której otrzymano fakturę zaliczkową, zaksięgowaną po stronie Wn konta "Rozliczenie zaliczek z tytułu dostaw i usług z dostawcami"?

Porada

Opłatę za korzystanie ze środowiska za 2013 r. wnosimy do 31 marca 2014 r. Czy jest to koszt roku 2013 czy 2014? Jak ująć ją w księgach rachunkowych?

Porada
12.03.2014 Rachunkowość firm

Spółka dowiedziała się, że w lutym 2014 r. jeden z jej kontrahentów ogłosił upadłość. W związku z tym chce utworzyć odpis aktualizujący posiadaną należność wobec tego kontrahenta. Czy powinna dokonać odpisu aktualizującego już teraz (tj. w lutym), czy też dopiero na koniec roku? Jak często powinno się tworzyć odpisy aktualizujące?

Porada

Jak ująć w księgach rachunkowych i zaprezentować w sprawozdaniu finansowym wniesioną przez wspólnika wpłatę (podniesienie kapitału zakładowego w spółce z o.o. oraz agio - kapitał zapasowy), jeśli na dzień bilansowy sąd nie zarejestrował jeszcze tego faktu?

Porada

Zarząd spółki z o.o. podjął w listopadzie uchwałę o wypłacie dla wspólników (osoby fizyczne) zaliczki na poczet dywidendy za rok 2014. Czy od wypłaconej zaliczki na poczet dywidendy należy pobrać zryczałtowany podatek? Czy należy ją wykazać w bilansie jako inne należności? Jak ją rozliczyć w księgach rachunkowych?

Artykuł
17.01.2015 Rachunkowość firm

Jedną z podstawowych zasad rachunkowości jest zasada ostrożnej wyceny (art. 7 ust. 1 uor). Nakazuje ona wyceniać aktywa ostrożnie, a jednocześnie obiektywnie. Oznacza to konieczność uwzględniania przy wycenie bilansowej aktywów także zmniejszeń wartości użytkowej lub wartości handlowej składników aktywów (należności, zapasów, środków trwałych). Utworzone w ten sposób odpisy aktualizujące zmniejszają

Artykuł
02.10.2015 Rachunkowość firm

23 września 2015 r. weszła w życie duża zmiana ustawy o rachunkowości. Wprowadza ona uproszczenia dotyczące jednostek małych, a przede wszystkim uproszczenia w ich sprawozdawczości finansowej. Jednak nie tylko jednostki małe są "adresatem" wprowadzonych zmian i nie wszystkie zmiany dotyczą uproszczeń. Wiele zmian nakłada nowe obowiązki na wybrane jednostki (np. więcej jednostek musi sporządzać sprawozdanie

Artykuł
17.01.2016 Rachunkowość firm

Lata 2014-2015 to okres zmian w prawie bilansowym, których istotą było wprowadzenie ułatwień w sprawozdawczości finansowej dla najmniejszych jednostek, tj. jednostek mikro. Opracowanie to kompleksowo przedstawia warunki pozwalające uznać dany podmiot za taką jednostkę, omawia uproszczenia i zwolnienia, z których mogą one korzystać, a także wskazuje, w jaki sposób powinny one sporządzić roczne sprawozdanie

Poprzednia Następna