Indeks tematów
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W Z Ź Ż
Typ dokumentu
Tematy: Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych
Najnowsze   |   Najstarsze
Porada
13.11.2003 Podatki Kadry i płace

Zwracamy się z prośbą o zajęcie stanowiska, czy wydatki poniesione na spotkanie integracyjne dla pracowników stanowią koszty uzyskania przychodów spółki akcyjnej? Czy tego typu wydatek mieściłby się w definicji świadczeń na rzecz pracowników? Czy też impreza ta może być sfinansowana z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych?

Porada
13.11.2003 Kadry i płace

Czy w przypadku zawarcia umowy o wspólnej działalności socjalnej każda ze stron takiej umowy obowiązana jest odprowadzać na wspólną działalność socjalną odpis podstawowy na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w pełnej wysokości, czy też możliwe jest rozwiązanie, zgodnie z którym jedna ze stron umowy będzie odprowadzać na wspólną działalność socjalną np. 90% odpisu podstawowego na ZFŚS, zaś druga

Artykuł
13.12.2003 Podatki

Zakłady pracy często wspierają swoich pracowników nieodpłatnymi świadczeniami. Wśród różnych form pozapłacowych świadczeń, z których korzystają pracownicy, oprócz typowych świadczeń pieniężnych można wymienić np. służbowe samochody i telefony komórkowe, nagrody rzeczowe, wyjazdy integracyjne itp. W okresie świątecznym bardzo popularne jest wynagradzanie pracowników bonami towarowymi, paczkami świątecznymi

Artykuł
13.01.2004 Kadry i płace

Podczas ostatniej dużej nowelizacji Kodeksu pracy zmieniono część przepisów ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Nowe przepisy obowiązują od 1 stycznia 2004 r.

Porada
29.01.2004 Podatki

Nasza spółka opłaca pracownikom prywatne leczenie zdrowotne. Czy to prawda, że nie możemy zaliczyć ponoszonych wydatków do kosztów uzyskania przychodu? Czy możemy wobec tego sfinansować te świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych? Czy wartość opłaconych świadczeń stanowi przychód pracowników? Proszę o wytłumaczenie, w jaki sposób należy rozliczyć opłacane usługi medyczne.

Porada
27.02.2004 Kadry i płace

Komisja socjalna oraz zarząd spółki zdecydowały wypłacić ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych dla wszystkich pracowników spełniających warunki (przebywanie na dwutygodniowym urlopie) tzw. świadczenie urlopowe w kwocie 200 zł. Zapis taki ujęto w aneksie do regulaminu funduszu. Czy taka dobrowolna wypłata, dokonana ze względu na fakt posiadania wolnych środków na koncie funduszu, jest

Porada
29.03.2004 Kadry i płace

Jeden z moich pracowników doznał poważnego wypadku (nie był to wypadek przy pracy) i musi poddać się kosztownemu leczeniu. Czy mogę go wspomóc z zakładowego funduszu socjalnego? Czy taka pomoc jest opodatkowana? Jak wygląda sprawa darowizny na jego rzecz - czy objęta będzie składkami na ubezpieczenia społeczne i podatkiem?

Porada
29.03.2004 Kadry i płace

Zatrudniam 70 pracowników. Do tej pory tworzyłem zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, ale teraz chciałbym zamiast tego wypłacać świadczenie urlopowe. Czy jest to możliwe w trakcie roku? Czy będę mógł potem zrezygnować z tego świadczenia?

Artykuł
13.04.2004 Kadry i płace

Orzecznictwo Sądu Najwyższego dotyczące zakładowego funduszu świadczeń socjalnych koncentruje się na takich problemach, jak: regulamin funduszu, zwrot przez pracowników środków uzyskanych z tego źródła, dostępność tych środków dla poszczególnych grup osób uprawnionych.

Porada
13.05.2004 Podatki Kadry i płace

Mamy zamiar przekazać pracownikom na Dzień Dziecka paczki ze słodyczami dla dzieci. Zostały one sfinansowane ze środków funduszu socjalnego. Czy takie paczki nadal są świadczeniami rzeczowymi i czy korzystają ze zwolnienia z podatku dochodowego i składek na ZUS?

Porada
13.05.2004 Podatki

Czy odsetki od pożyczek mieszkaniowych w stu procentach udzielone z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych należy traktować jako usługi finansowe zwolnione z VAT i wykazywać w deklaracji VAT?

Artykuł
13.05.2004 Podatki Kadry i płace

(...) naczelnik Urzędu Skarbowego w Skarżysku-Kamiennej, działając w oparciu o art. 14a § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), uprzejmie informuje.

Porada
29.05.2004 Kadry i płace

Nasz pracownik wystąpił do komisji socjalnej o udzielenie zapomogi w związku z pożarem w mieszkaniu. Regulamin zakładowego funduszu świadczeń socjalnych przewiduje udzielenie wsparcia osobom uprawnionym w razie wystąpienia zdarzenia losowego. Komisja dokonała oględzin w mieszkaniu pracownika i zrobiła zdjęcia. Czy te dowody wystarczą, aby udzielić zapomogi korzystając ze zwolnienia z obowiązku opłacania

Porada
29.05.2004 Podatki Kadry i płace

Prowadzę sprawy kadrowe w firmie zatrudniającej 46 osób. Wydajemy niektórym naszym pracownikom karnety na basen. Czy powinny one być oskładkowane i opodatkowane?

Porada
29.05.2004 Kadry i płace

W zakładzie pracy, w którym zajmuję się sprawami kadrowymi, istnieje zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Czy w regulaminie tego funduszu można ustalić, że dofinansowania będą przysługiwać tylko pracownikom i emerytom zakładu, eliminując z tych dopłat członków ich rodzin (tj. współmałżonka i uprawnione dzieci)?

Porada
13.06.2004 Kadry i płace

W związku z ograniczeniem możliwości dokonywania potrąceń z wynagrodzenia za zgodą pracownika byliśmy zmuszeni zmienić harmonogram spłat pożyczki udzielonej jednemu z pracowników z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Podobno znów zmieniły się przepisy w tym zakresie i z wynagrodzenia pracownika można za jego zgodą potrącić większą kwotę (tak aby pozostało 80% minimalnego wynagrodzenia). Czy

Porada
13.06.2004 Kadry i płace

Zatrudniam ponad 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Chciałbym zlikwidować fundusz świadczeń socjalnych drogą stosownych zapisów dokonanych w układzie zbiorowym pracy, a pracownikom wypłacać świadczenie urlopowe wynikające z przepisów ustawy. Czy mogę tak zrobić?

Porada
28.06.2004 Kadry i płace

Zatrudniam 12 pracowników. Od 1 lipca 2004 r. zatrudnię osobę na zastępstwo pracownicy przebywającej na świadczeniu rehabilitacyjnym. Zgodnie z planem urlopów zastępowana pracownica miała udać się w sierpniu na dwa tygodnie urlopu. Pracownik ją zastępujący chciałby wykorzystać urlop w tym czasie (przysługuje mu w tym roku 12 dni urlopu). Moi pracownicy otrzymują świadczenia urlopowe. Czy będę musiał

Porada
28.06.2004 Kadry i płace

Mamy zamiar sfinansować ze środków naszego funduszu socjalnego wyjazd integracyjny pracowników połączony z noclegiem i uroczystą kolacją. Czy tego rodzaju wydatek może zostać sfinansowany ze środków funduszu (chodzi o to, że każdy z pracowników otrzyma z zfśs pewnego rodzaju świadczenie praktycznie w tej samej wysokości)?

Porada
13.07.2004 Podatki

Czy odpisy w spółce z o.o. w 2003 r. na ZFŚS utworzony nieobligatoryjnie są kosztami uzyskania przychodu w firmie?

Porada
13.08.2004 Kadry i płace

Jesteśmy zakładem pracy chronionej. Oprócz obowiązkowego zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych mamy również zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Ze względu na złą sytuację finansową chcielibyśmy przekazać część środków zfśs (której najprawdopodobniej nie wykorzystamy w tym roku) w ramach obowiązkowych wpłat na zfron. Czy jest to możliwe?

Porada
29.08.2004 Kadry i płace

Zatrudniamy pracownika, z którym moja firma zawarła dwie umowy o pracę (każdą na 1/2 etatu). Wypłacamy pracownikom świadczenia urlopowe. Czy jeżeli ten pracownik pójdzie na urlop na 14 dni, to będę musiała wypłacić mu podwójne świadczenie urlopowe?

Porada
29.08.2004 Kadry i płace

Wypłacam pracownikom świadczenia urlopowe. Jeden z pracowników miał zaplanowany urlop wypoczynkowy od 16 do 29 sierpnia 2004 r. W związku z nagłą awarią w zakładzie byłem zmuszony odwołać go z urlopu. Czy w takiej sytuacji mogę żądać zwrotu wypłaconego temu pracownikowi świadczenia urlopowego, jako że nie wykorzystał 14 kolejnych dni urlopu wypoczynkowego? Czy mogę potrącić je pracownikowi z wynagrodzenia

Porada
29.08.2004 Podatki

Czy dofinansowanie do kolonii dla dzieci pracowników z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych można w ogóle uznać za usługę? Zwłaszcza że art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT określa, iż nieodpłatne świadczenie usług na cele pracowników jest, jak mi się wydaje, związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa (jako działalność socjalna). Na dodatek nie przysługuje nam prawo do obniżenia podatku należnego o

Poprzednia Następna