Indeks tematów
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W Z Ź Ż
Typ dokumentu
Tematy: studia doktoranckie
Najnowsze   |   Najstarsze
Porada
11.12.2019 Ubezpieczenia

PROBLEM Od 1 lutego 2020 r. zamierzamy zatrudnić na podstawie umowy zlecenia osobę (w wieku 25 lat), która od 1 października 2019 r. kształci się w szkole doktorskiej. Czy z tytułu mowy zlecenia osoba ta będzie podlegać u nas ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu? Czy zatrudnienie na zlecenie wpłynie na zakres ubezpieczenia w szkole doktorskiej?

Artykuł
16.10.2019 Ubezpieczenia

Od 1 października 2019 r. w nowo powstałych szkołach doktorskich kształcenie rozpoczęli pierwsi doktoranci. Zgodnie z nowymi przepisami podlegają oni obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym. Mogą także przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, jednak zasiłki finansowane z tego ubezpieczenia będą mogli otrzymywać wyłącznie po ustaniu tytułu ubezpieczenia.

Artykuł

W 2019 r. wejdą w życie duże nowelizacje przepisów w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Najważniejsze z nich dotyczą nowych zasad prowadzenia i przechowywania dokumentacji pracowniczej oraz pracowniczych planów kapitałowych.

Artykuł
13.09.2017 Podatki

Jesień to okres, w którym wielu przedsiębiorców ponosi wydatki związane z rozpoczęciem lub kontynuacją swojej edukacji. Aby tego rodzaju wydatki mogły zostać przez przedsiębiorców rozliczone w kosztach uzyskania przychodów, muszą mieć związek z prowadzoną przez nich działalnością gospodarczą. Nie mogą zostać poniesione w celach osobistych. Czasami odróżnienie wydatku poniesionego na cele firmowe od

Porada
28.09.2012 Kadry i płace

Pracownica działu kadr (nie jest nauczycielem akademickim ani pracownikiem naukowym) przygotowuje rozprawę doktorską z zakresu prawa pracy. Czy mamy obowiązek udzielenia pracownicy urlopu w wymiarze 28 dni, jeśli nie kierowaliśmy jej na studia? Kiedy ewentualnie należy udzielić tego urlopu - przed obroną rozprawy doktorskiej czy wcześniej?

Porada

Prowadzimy działalność gastronomiczną. Nasi pracownicy mają możliwość zakupu obiadów na cały miesiąc po preferencyjnej cenie, przy czym zapłata powinna nastąpić do 7. dnia następnego miesiąca. Niektórzy pracownicy, mimo wezwań do zapłaty, nie regulują należności w terminie. Czy możemy bez zgody pracowników-dłużników potrącić z ich wynagrodzenia należność za obiady?

Porada
28.04.2012 Kadry i płace

Pracownik przedstawił nam zaświadczenie od okulisty z przychodni rejonowej stwierdzające fakt pogorszenia wzroku i potrzebę stosowania soczewek kontaktowych. Pracownik domaga się zwrotu poniesionych kosztów na zakup soczewek kontaktowych w wysokości 1000 zł. Czy na podstawie takiego zaświadczenia musimy zrefundować w całości koszty zakupu soczewek, jeżeli w naszym zakładzie obowiązuje zasada, że na

Porada
28.04.2012 Kadry i płace

Pracodawcy ze sfery prywatnej mogą, ale nie muszą wypłacać swoim pracownikom nagród jubileuszowych. Natomiast pracownikom sektora państwowego, w tym samorządowcom, taką gratyfikację gwarantuje ustawa o pracownikach samorządowych.

Porada
28.09.2005

Jestem kadrową w firmie, która zaczyna kompletować wnioski o kapitał początkowy. Jeden z naszych pracowników w trakcie studiów doktoranckich otrzymywał stypendium. Jak należy udokumentować ten okres, aby ZUS go zaliczył do stażu pracy?

Porada

Zamierzam zatrudnić w ramach umowy zlecenia osobę, która jest uczestnikiem studiów doktoranckich. Czy w związku z tym taka osoba będzie podlegać obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu? Zaznaczam, że osoba ta nie ukończyła 26 lat.