Indeks tematów
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W Z Ź Ż
Typ dokumentu
Tematy: świadczenie rzeczowe
Najnowsze   |   Najstarsze
Porada
29.03.2004 Podatki

W ramach bonusów za dobre wyniki kwartalne kupujemy dla pracowników bilety na imprezy kulturalne i sportowe. Czy powinniśmy odprowadzić podatek dochodowy oraz składki na ZUS od wartości tych biletów?

Porada
13.05.2004 Podatki Kadry i płace

Mamy zamiar przekazać pracownikom na Dzień Dziecka paczki ze słodyczami dla dzieci. Zostały one sfinansowane ze środków funduszu socjalnego. Czy takie paczki nadal są świadczeniami rzeczowymi i czy korzystają ze zwolnienia z podatku dochodowego i składek na ZUS?

Porada
13.06.2004 Podatki

Osoby zatrudnione w ramach umów o pracę czy umów cywilnoprawnych często otrzymują od pracodawców, oprócz normalnego wynagrodzenia, różnego rodzaju dodatkowe świadczenia rzeczowe - częściowo odpłatne lub nieodpłatne. Korzystają też z oferowanych przez pracodawców usług. Jak wyceniać przekazane pracownikom świadczenia w naturze? Czy od każdego świadczenia opłaca się podatek i składki?

Porada
28.06.2004 Podatki Kadry i płace

Zajmuję się sprawami kadrowymi w zakładzie produkującym opakowania. Udostępniamy pracownikom kawę, herbatę, wodę i soki. Czy w świetle obecnie obowiązujących przepisów przekazanie pracownikom tych artykułów jest dla nich przychodem podlegającym opodatkowaniu i oskładkowaniu? Pracownicy korzystają także z posiłków w stołówce zakładowej, finansowanych przez zakład pracy (na podstawie zbiorowego układu

Porada
28.09.2005 Podatki Ubezpieczenia

Prezes naszej firmy podjął decyzję o wprowadzeniu dla wszystkich pracowników zniżki na zakup towarów firmowych. Dokonaliśmy odpowiednich zmian i zapisów w regulaminie wynagradzania. Czy takie świadczenia będą zwolnione z podatku oraz składek na ubezpieczenia społeczne?

Porada
28.11.2005 Podatki

Planujemy przyznać dzieciom pracowników drobne upominki (słodycze i gry planszowe) na mikołajki. Jesteśmy małą firmą, nie posiadamy zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, więc prezenty będą finansowane ze środków obrotowych firmy. Czy od wartości upominków (ok. 30 zł na osobę) należy naliczyć podatek i składki?

Porada
13.12.2005 Podatki

W 2005 r. czas między świętami Bożego Narodzenia a sylwestrem przypada na dni robocze (wtorek - piątek). Co roku pracownicy mieli ten okres wolny od pracy. W tym roku zorganizowaliśmy wyjazd na narty (impreza odbędzie się w polskiej części Tatr). Pracodawca pokrywa koszty w wysokości 380 zł na pracownika. Źródłem finansowania jest ZFŚS. Czy pracownicy zostaną obciążeni podatkiem dochodowym?

Porada
17.01.2006 Podatki

Przekazaliśmy naszym pracownikom zapomogi rzeczowe, które w całości zostały sfinansowane z ZFŚS. Czy takie przekazanie podlega opodatkowaniu VAT?

Artykuł

Pracodawcy mają możliwość swobodnego kształtowania systemów wynagradzania przyznając pracownikom, obok obligatoryjnych elementów płacy, dobrowolne składniki wynagrodzenia. W większości mają one działanie motywacyjne. Warunkiem poprawnego funkcjonowania fakultatywnych składników płacowych w firmie jest precyzyjne określenie celu, w jakim zostały wprowadzone, a w niektórych przypadkach również warunków

Porada

Planujemy zatrudnić do działu księgowości studenta ekonomii (24 lata) na podstawie umowy zlecenia na 1 miesiąc. Będzie to jego jedyne źródło dochodu. Przyszły zleceniobiorca ma wspomóc pracę działu w końcu roku. Chcielibyśmy zaproponować mu wynagrodzenie w formie rzeczowej, tj. sprzęt komputerowy, na co wyraził zgodę. Czy ustalenie takiej formy wynagrodzenia jest zgodne z prawem? Jeśli tak, to jak

Porada

W naszej firmie pracownicy oraz zleceniobiorcy korzystają z pakietów medycznych. Pakiety te są częściowo odpłatne zarówno dla pracowników, jak i zleceniobiorców, w związku z czym nie podlegają oskładkowaniu. Czy w przepisach wewnątrzzakładowych lub w umowach cywilnych powinny być zawarte zapisy o możliwości korzystania za częściową odpłatnością z tego typu świadczeń, aby pracownicy i zleceniobiorcy

Porada
02.08.2015 Ubezpieczenia

W najbliższym czasie zamierzamy na okres 4 miesięcy wysłać dwóch naszych pracowników do pracy w Szwecji w ramach oddelegowania (z zastosowaniem polskiego ustawodawstwa dotyczącego zabezpieczenia społecznego na podstawie formularza A1). Zakwaterowanie na miejscu sfinansuje im szwedzki kooperant. Czy od tego typu świadczenia powinniśmy odprowadzać składki ZUS?

Porada
02.06.2016 Kadry i płace

Pracodawca, bez względu na przebieg współpracy z działającą w firmie zakładową organizacją związkową, musi na swój koszt udostępniać jej pomieszczenia i urządzenia techniczne. Ma także obowiązek pobierania składek związkowych z wynagrodzeń pracowników i ich przekazywania na rachunek bankowy związku. Związane z tym dodatkowe opłaty obciążają pracodawcę.

Artykuł
02.04.2017 Podatki

Wielu pracodawców przekazuje swoim pracownikom nieodpłatnie różnego rodzaju świadczenia. Jest to najpopularniejszy z pozapłacowych elementów wynagradzania pracowników. W związku z tym pracodawcy mają liczne wątpliwości związane z prawidłowym rozliczaniem tego rodzaju świadczeń. Dotyczą one w szczególności konieczności rozpoznawania z tego tytułu przychodu po stronie pracownika, możliwości zaliczania

Artykuł aktualny
12.01.2024 Podatki

W 2024 r. podatnicy nie mogą już korzystać z podwyższonych limitów zwolnień z PIT, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 67 i 78 lit. b updof. Podwyższone kwoty obowiązywały tylko do końca 2023 r.