Porady i artykuły

Artykuł
13.12.2004 Podatki

Od 2004 r. pojawiła się nowa forma opodatkowania dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Mowa tu o podatku liniowym według stawki 19%. W związku z kończącym się rokiem należy ponownie podjąć decyzję albo o kontynuacji opodatkowania w tej formie, albo o rezygnacji z tej metody. Warto zatem przypomnieć, do kiedy należy zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego w przypadku wyboru podatku liniowego

Artykuł
13.12.2004 Podatki

Od 1 stycznia 1995 r. podatnicy mieli prawo do odliczania darowizn kościelnych tylko w granicach limitu przewidzianego w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie ma bezlimitowego odliczania darowizn kościelnych - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. akt FSK 1107/04).

Artykuł
13.12.2004

Problemy związane z przejściem zakładu pracy na nowego pracodawcę, a w szczególności możliwość dokonywania zmian w dotychczasowych umowach o pracę, znalazły odzwierciedlenie w ostatnim orzeczeniu ETS w sprawie Delahaye (C-425/02).

Artykuł
13.12.2004 Kadry i płace

Zasady, że pracownik nie może pobierać jednocześnie wynagrodzenia za pracę i świadczeń z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego, nie można przenosić na sytuację, w której pracownik nabywa prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy (...) - wyrok Sądu Najwyższego z 9 grudnia 2003 r. (I PK 81/03, Pr. Pracy 2004/7

Porada
13.12.2004 Podatki

Nasza firma udziela czasem innym firmom pożyczek na prowadzenie działalności gospodarczej. Nie należy to do zakresu naszej działalności. Czy można wybrać zapłatę pcc zamiast ewentualnego wykazywania tej usługi w deklaracji VAT-7 jako zwolnionej?

Porada
13.12.2004 Ubezpieczenia

Pod koniec 2004 r. mam zamiar przeznaczyć pewną część środków pieniężnych z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych na paczki świąteczne dla pracowników i bony towarowe. Na przełomie roku ZUS przeprowadził w moim zakładzie kontrolę, w wyniku której od kwoty przyznanych świadczeń musiałem opłacić składki. Jak przyznać te świadczenia, by uniknąć powtórzenia się tej sytuacji?

Porada
13.12.2004 Obrót gospodarczy

Planujemy zwiększyć środki obrotowe spółki, emitując obligacje zamienne. Jakie warunki musimy spełnić, przeprowadzając emisję? O czym warto pamiętać, sięgając po ten typ obligacji?

Artykuł
13.12.2004 Kadry i płace

Pracownikowi należy wypłacać wynagrodzenie określone w umowie o pracę lub przepisach prawa pracy (w tym także w przepisach wewnątrzzakładowych). Zmniejszenie wysokości wynagrodzenia jest dopuszczalne tylko w ściśle określonych sytuacjach. Jeżeli inspektor pracy w trakcie kontroli ustali, że w danym przypadku nie było podstawy do zmniejszenia wynagrodzenia, może uznać, że doszło do popełnienia wykroczenia

Porada
13.12.2004 Kadry i płace

Czy zapis w umowie o pracę „przed upływem 3 lat pracy dopuszcza się możliwość rozwiązania umowy o pracę z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia” upoważnia pracodawcę do zastosowania 1-miesięcznego okresu wypowiedzenia? Czy w tym przypadku przysługuje mi prawo domagania się odszkodowania za pozostały okres wypowiedzenia?

Artykuł
13.12.2004 Kadry i płace

O procedurach stosowanych podczas przygotowywania i zawierania umów o pracę, a także o sporządzaniu związanej z tym dokumentacji rozmawiamy z panią Beatą Sergiel, specjalistą ds. kadrowych w firmie Pelargos. Przedstawiamy również wzory omawianych druków.

Porada
13.12.2004 Kadry i płace

Pracownik przepracował 4 godziny zamiast 8, a z pozostałych 4 został zwolniony w celu załatwienia spraw osobistych. Czy jak odpracuje te 4 godziny po jednej godzinie w kolejnych dniach, będzie to praca w godzinach nadliczbowych?

Porada
13.12.2004 Ubezpieczenia

Prowadzę w zakładzie pracy księgowość. Chcemy dać pracownikom na święta kupony podarunkowe. Czy kwoty, na które kupony te zostaną wystawione, należy doliczyć do przychodu pracowników podlegającego oskładkowaniu?

Porada
13.12.2004 Ubezpieczenia

Jestem od wielu lat zatrudniona na podstawie umowy o pracę na pełny etat w liceum ogólnokształcącym. Prowadzę również własną działalność gospodarczą od 1999 r. 19 listopada 2004 r. urodziłam dziecko i obecnie jestem na zasiłku macierzyńskim. Dotychczas z tytułu prowadzenia działalności opłacałam tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne, gdyż ubezpieczeniom społecznym podlegałam z tytułu umowy o pracę

Porada
13.12.2004

W czerwcu br. pracownica urodziła bliźnięta. Do końca listopada przebywała na urlopie macierzyńskim i pobierała zasiłek macierzyński oraz zasiłek rodzinny na dwoje dzieci. Czy jeżeli po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego skorzysta z urlopu wychowawczego, będą jej przysługiwać dwa dodatki do zasiłku rodzinnego z tytułu wychowywania dziecka w czasie udzielonego urlopu wychowawczego?

Porada
13.12.2004

Jestem właścicielem zakładu produkcyjnego. Zatrudniam 30 pracowników. Jeden z nich przebywa od 7 miesięcy na zwolnieniu lekarskim. Wiem, że po wykorzystaniu okresu zasiłkowego będzie starał się o świadczenie rehabilitacyjne. Kto powinien wystąpić z wnioskiem o ustalenie prawa do świadczenia rehabilitacyjnego i do kogo należy wypłata tego świadczenia?

Porada
13.12.2004

Dowiedziałam się, że moja pracownica, która obecnie przebywa na urlopie macierzyńskim, podjęła zatrudnienie u innego pracodawcy na umowę zlecenia. Czy pracownica może w tym czasie podjąć zatrudnienie? Czy mimo zawarcia umowy zlecenia należy jej się zasiłek macierzyński?

Porada
13.12.2004

Jestem właścicielką zakładu fryzjerskiego, w którym zatrudniam młodociane pracownice. Matka jednej z nich zachorowała. Pracownica ta nie ma ukończonych 18 lat i mieszka tylko z nią. Czy z tytułu opieki nad chorą matką pracownicy tej przysługuje zasiłek opiekuńczy?

Porada
13.12.2004

Zatrudniamy pracownika, u którego wystąpiło podejrzenie, że jest nosicielem choroby zakaźnej. Pracownik ten został odsunięty od wykonywania dotychczasowych obowiązków. Nie wyraził zgody na zmianę stanowiska pracy, po uprzednim przeszkoleniu. Czy mamy prawo odmówić wypłaty wynagrodzenia, a następnie zasiłku chorobowego za ten okres?

Porada
13.12.2004 Kadry i płace

Pracownica 29 listopada br. świadczyła pracę, a po pracy udała się do lekarza, który orzekł, że jest chora. Zwolnienie lekarskie, które dostarczyła 1 grudnia br., obejmuje okres od 29 listopada do 8 grudnia 2004 r. Pracownica wykorzystała w tym roku 33 dni zwolnienia i otrzymała za nie wynagrodzenie chorobowe. Czy za 29 listopada br. przysługuje jej zasiłek chorobowy, czy wynagrodzenie za pracę, skoro

Artykuł
13.12.2004 Podatki

Z początkiem 2004 r. została zlikwidowana ulga uczniowska. Ponieważ z ulgi tej nadal mogą korzystać podatnicy, którzy przed 1 stycznia 2004 r. podpisali z uczniami lub szkołami stosowne umowy i rozpoczęli praktyczną naukę zawodu lub szkolenie w celu przygotowania zawodowego, Ministerstwo Finansów wyjaśniło zasady korzystania z tej ulgi, wskazując, że data wystawienia dyplomu potwierdzającego kwalifikacje

Porada
13.12.2004 Podatki

Artykuł 91 ustawy o VAT nakazuje dokonywać korekt kwot podatku odliczonego. Czy podatek VAT może stać się przychodem z działalności gospodarczej w części nieuwzględnionej w wartości początkowej środka trwałego?

Artykuł
13.12.2004

Ustalanie prawa i wypłacanie świadczeń zasiłkowych na przełomie roku sprawia pracodawcom duże trudności. Dotyczą one m.in. wskazania prawidłowego okresu zasiłkowego.

Artykuł

Nieodpłatne oddanie nieruchomości w używanie innej osobie, pomimo braku ekwiwalentu za to świadczenie, powoduje powstanie po stronie oddającego przychodu podlegającego zasadniczo opodatkowaniu. Nie dotyczy to jednak sytuacji, gdy świadczenie takie jest realizowane m.in. na rzecz członków najbliższej rodziny.

Porada
13.12.2004 Podatki

Użytkujemy zamek oddany nam w trwały zarząd. Z tego tytułu uiszczamy opłatę roczną, której termin jest z góry ustalony na koniec I kwartału. Na nasz wniosek opłata jest przesuwana o kilka miesięcy. My płacimy w ratach w różnych wysokościach, pilnując tylko, żeby nie przekroczyć terminu. W jaki sposób zaliczyć to w koszty podatkowe? Czy w momencie uiszczenia kolejnej raty, czy poprzez rozliczenia międzyokresowe

Poprzednia Następna