Orzeczenia

Orzeczenie
20.12.2022 Kadry i płace

Uchwała organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego, odmawiająca zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym, wymaga szczegółowego uzasadnienia wskazującego motywy takiej decyzji, gdyż jej brak stanowi podstawę do unieważnienia takiej uchwały.

Orzeczenie
20.12.2022 Kadry i płace

Uchwała rady gminy odmawiająca wyrażenia zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym wymaga uzasadnienia, aby umożliwić ocenę zgodności z prawem podjętej decyzji oraz weryfikację czy podstawą rozwiązania stosunku pracy są zdarzenia związane z wykonywaniem przez radnego mandatu.

Orzeczenie
04.11.2022 Kadry i płace

Przy rozpoznawaniu sprawy dotyczącej przejęcia własności nieruchomości na podstawie art. 73 ust. 1 ustawy reformującej administracje publiczną, organ zobowiązany jest do przeprowadzenia kompleksowej oceny materiału dowodowego, uwzględniając wszystkie dostępne środki dowodowe oraz dokładne analizowanie ich treści oraz znaczenia.

Orzeczenie
04.11.2022 Kadry i płace

Przepisy ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych odnoszą się do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych, nie zaś wszystkich pracowników. Jedynie naruszenie przez pracodawcę obowiązku uiszczenia kosztów płacy pracowników niepełnosprawnych rodzić może konsekwencje w postaci pozbawienia prawa do refundacji.

Orzeczenie

Zgodnie z definicją choroby zawodowej zawartej w art. 235§1 kodeksu pracy w przypadku kolizji równolegle występujących przyczyn zawodowych i pozazawodowych choroby wymienionej w wykazie chorób zawodowych, organy administracji publicznej powinny skłaniać się ku orzeczeniu o stwierdzeniu choroby zawodowej danej osoby, jeśli istnieje ustalony z wysokim prawdopodobieństwem związek, pomiędzy konkretnym

Orzeczenie

Kierownik jednostki samorządowej musi być wysłuchany przez organ, który ma zamiar go zwolnić. Jeżeli nie będzie miał możliwości przedstawienia swoich argumentów, uchwała zarządu jednostki w kwestii jego zwolnienia będzie nieważna.

Orzeczenie

Zgodnie z zasadą ciągłości regulacji prawnych w przypadku choroby zawodowej wywołaną hałasem zawartą w załączniku rozporządzenia rady ministrów w sprawie chorób zawodowych pod pozycją 21, zmiana aktu normatywnego nie wyklucza tożsamości przedmiotowej sprawy, jeśli podstawa materialna żądania pozostaje taka sama.

Orzeczenie
14.10.2022 Kadry i płace

W sprawach dotyczących rejestracji jako osoba bezrobotna, termin "bezpośrednio" po zakończeniu zatrudnienia powinien być interpretowany zgodnie z jego potocznym, słownikowym znaczeniem, co wymaga rejestracji niemal natychmiast po ustaniu zatrudnienia, bez znacznych odstępów czasowych, nawet w sytuacjach wyjątkowych, takich jak pandemia.

Orzeczenie
27.09.2022 Podatki Kadry i płace

Przedsiębiorca, który zapewnia nieodpłatny nocleg podwładnym ze Wschodu, musi potrącić zaliczkę na PIT od wartości takiego świadczenia. Nie ma jednak takiego obowiązku wobec wydatków poniesionych na legalizację pobytu zagranicznego zleceniobiorcy.

Orzeczenie

Odesłanie w art. 71 ust. 1 pkt 2 lit. d u.p.z.i.r.p. do art. 104b ust. 2 u.p.z.i.r.p. powoduje, że warunek przyznania prawa do zasiłku w postaci osiągania wynagrodzenia w kwocie co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę ma znaczenie wtedy, gdy od wypłacanego wynagrodzenia istnieje obowiązek opłacania składki na Fundusz Pracy. Jeśli takiego obowiązku nie ma, to przeszkodą do przyznania bezrobotnemu

Orzeczenie
24.08.2022 Podatki Kadry i płace

Przesłanka wcześniejszego zgłoszenia przedmiotu opodatkowania, które powinno zostać potwierdzone decyzją wojewody w sprawie przyznania statusu zakładu pracy chronionej, wynika wprost z art. 7 ust. 2 pkt 4 u.p.o.l. Opisane w tym przepisie zwolnienie przysługuje w zakresie przedmiotów opodatkowania zgłoszonych wojewodzie, co powinno dodatkowo być potwierdzone decyzją lub zaświadczeniem. Co istotne, zwolnienie

Poprzednia Następna