05.01.2018 Ubezpieczenia

Decyzja ZUS nr 1503 / 2017 z dnia 5 stycznia 2018 r., sygn. WPI/200000/43/1503/2017

Podstawa wymiaru składek zleceniobiorców wykonujących umowę na terenie Niemiec, w sytuacji gdy więcej niż jedno wynagrodzenie jest wypłacane w tym samym miesiącu i będzie przekraczało kwotę przeciętnego wynagrodzenia.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004r. o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz. U. z 2017r. poz. 2168} w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz. U. z 2017r. poz. 1778 ze zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku złożonym w dniu 28 grudnia 2017r. przez.................... w przedmiocie ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne dla osób wykonujących umowę zlecenia w Niemczech, w sytuacji gdy więcej niż jedno wynagrodzenie zostanie wypłacone w tym samym miesiącu i będzie przekraczało kwotę przeciętnego wynagrodzenia.

UZASADNIENIE

W dniu 28 grudnia 2017r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek Przedsiębiorcy .................... o wydanie pisemnej interpretacji przepisów w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wnioskodawca wskazał, iż Spółka jest przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą pod firmą .................. Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług promocyjnych, pośrednictwa w sprzedaży, a także usług opieki nad osobami w podeszłym wieku i osobami niepełnosprawnymi w miejscu ich zamieszkania. Swoje usługi Spotka kieruje do klientów z Polski i Niemiec.

W ramach prowadzonej działalności Spółka współpracuje z osobami fizycznymi w oparciu o umowy cywilnoprawne - umowy zlecenia. Z każdą osobą Spółka zawiera umowy zlecenia na czas nieokreślony, które regulują wykonywanie usług w Polsce i w Niemczech.

Umowa zlecenia przewiduje naprzemienne wykonywanie na rzecz Spółki określonych czynności w dwóch państwach - w Polsce i w Niemczech. Naprzemienne wykonywanie czynności przez zleceniobiorców na terytorium dwóch państw oznacza, że zleceniobiorca wykonuje pracą przez pewien okres w Polsce, potem przez pewien okres w Niemczech, a potem znowu w Polsce itd. Można przedstawić to na następującym przykładzie harmonogramu:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty