08.03.2018 Ubezpieczenia

Decyzja ZUS nr 229/ 2018 z dnia 8 marca 2018 r., sygn. WPI/200000/43/229/2018

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, FP i FGŚP, brak obowiązku uwzględnienia w podstawie wymiaru składek wartości pakietu medycznego w części pokrywanej przez wnioskodawcę.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004r. o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz. U. z 2017r. poz. 2168 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz. U. z 2017r. poz. 1778 z późn. zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za prawidłowe stanowisko przedsiębiorcy .................... przedstawione we wniosku złożonym w dniu 2 marca 2018 r. w sprawie nieuwzględnienia w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne. Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych składki na ubezpieczenie zdrowotne pracowników w części pokrywanej przez spółkę z tytułu umowy ubezpieczenia na życie i zdrowie tzw. pakiet medyczny z firmą ubezpieczeniową.

UZASADNIENIE

W dniu 02 marca 2018r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek przedsiębiorcy ................. o wydanie pisemnej interpretacji przepisów w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej w przedmiocie prawidłowego ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

W opisie zdarzenia przyszłego Wnioskodawca wskazał, że zamierza podpisać umowę na grupowe ubezpieczenia na życie i z drowie, tzw. pakiet medyczny z firmą ubezpieczeniową ........... . Składka miesięczna ma być finansowana zarówno przez zakład pracy jak i pracownika. Pracownik będzie płacił składkę w wysokości nie mniej niż zł, natomiast Pracodawca pozostałą kwotę składki. Ze świadczeń korzystać będą wszyscy zatrudnieni w spółce pracownicy poprzez przystąpienie za pomocą pisemnego oświadczenia woli na specjalnym druku deklaracji. Spółka zamierza wprowadzić do regulaminu wynagradzania zapis, zgodnie z którym pracownicy będą uprawnieni do zakupu ubezpieczenia zdrowotnego wg. następujących zasad: "Pracownik jest uprawniony do zakupu ubezpieczenia zdrowotnego za kwotę nie mniej niż zł miesięcznie. Kwota ta jest niższa niż detaliczna cena ubezpieczenia, nabywanego przez pracodawcę. Pracodawca jest z obowiązany do sfinansowania pozostałej kwoty, która stanowi różnicę pomiędzy ceną nabycia przedmiotowej usługi a kwotą uiszczoną przez pracownika. Pracownik natomiast jest obowiązany do uiszczenia należności wynikającej z przyznanego mu świadczenia poprzez potrącenie odpowiedniej kwoty z wynagrodzenia." Wartość składki z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego dofinansowanej przez pracodawcę stanowić będzie przychód pracownika ze stosunku pracy w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy z dni a 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty