15.04.2015 Ubezpieczenia

Decyzja ZUS nr 161 z dnia 15 kwietnia 2015 r., sygn. DI/100000/43/272/2015

Uwzględnienie w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne wartości abonamentu medycznego przysługującego za okres przebywania na urlopie macierzyńskim i ojcowskim oraz pobieranie z tego tytułu zasiłku macierzyńskiego

Na podstawie art. 10 ust 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t. j. Dz. U. z 2013, poz. 672 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t. j. Dz. U. z 2015, poz. 121), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku stanowisko zawarte we wniosku firmy .......z dnia 23 lutego 2015r., doręczonym dnia 2 marca 2015r. uzupełnionym dnia 27 marca 2015 r.:

- uznaje za nieprawidłowe w części dotyczącej uwzględnienia w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne wartości abonamentu medycznego przysługującego za okres przebywania na urlopie macierzyńskim i ojcowskim oraz pobierania z tego tytułu zasiłku macierzyńskiego,

- uznaje za nieprawidłowe w części dotyczącej wyłączenia z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne wartości premii motywacyjnej przyznanej pracownikowi za okres przebywania na urlopie macierzyńskim i ojcowskim, ze względu na zastosowanie § 2 ust, 1 pkt 24 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz. U. nr 161, poz. 1106 ze zm,).

Uzasadnienie

Dnia 2 marca 2015 r. do Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku wpłynął wniosek złożony przez firmę ........... o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 24 marca 2015r. doręczonym dnia 27 marca 2015 r.

Wnioskodawca, w treści wniosku wskazał, iż obejmuje pracowników dodatkową opieką medyczną, która polega na wykupieniu pakietu usług medycznych, za które pracodawca uiszcza opłatę w formie abonamentu. Świadczenie to nie jest obligatoryjne, a pracownikowi nie przysługuje względem pracodawcy roszczenie o jego wypłatę. Pracownicy dobrowolnie są obejmowani abonamentem, tj. w momencie zawierania umowy o pracę nowi pracownicy są informowani, iż w ramach dodatkowego benefitu mogą przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia medycznego, które finansuje pracodawca. Także pracownicy, którzy nie przystąpią do programu opieki medycznej uprawnieni są do zgłoszenia chęci uczestnictwa w tym programie. Pracownicy, którzy przystępują do przedmiotowego programu nie ponoszą nawet częściowej odpłatności z tego tytułu, bowiem opieka medyczna jest w pełni finansowana przez pracodawcę.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty