08.12.2020 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 08.12.2020, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.635.2020.1.KP, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.635.2020.1.KP

Skutki podatkowe rozwiązania spółki komandytowej.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 9 września 2020 r. (data wpływu 15 września 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie

  • skutków podatkowych otrzymania, w wyniku rozwiązania spółki komandytowej, pożyczek, obligacji i weksli jest prawidłowe,
  • kosztów uzyskania przychodów w przypadku zbycia obligacji lub weksli otrzymanych w wyniki rozwiązania spółki komandytowej lub w przypadku ich wykupu przez emitentów jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 września 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:

  • skutków podatkowych otrzymania, w wyniku rozwiązania spółki komandytowej, pożyczek, obligacji i weksli,
  • kosztów uzyskania przychodów w przypadku zbycia obligacji lub weksli otrzymanych w wyniki rozwiązania spółki komandytowej lub w przypadku ich wykupu przez emitentów.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenia przyszłe.

Wnioskodawca jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych (dalej: PIT), posiadającym nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce. Wnioskodawca rozlicza się z podatku dochodowego na podstawie art. 30c ustawy o PIT (według tzw. stawki liniowej w wysokości 19%).

Planowane jest, że w wyniku przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, Wnioskodawca stanie się jednym ze wspólników spółki komandytowej lub spółki jawnej z siedzibą w Polsce (Spółka Osobowa).

Spółka Osobowa będzie z kolei komandytariuszem spółki komandytowej z siedzibą w Polsce (dalej: Spółka Komandytowa). Spółka Osobowa będzie posiadać ponad 99% udziału w zysku Spółki Komandytowej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne