04.09.2020 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 04.09.2020, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.387.2020.1.KK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.387.2020.1.KK

Opodatkowanie podatkiem VAT nieruchomości zabudowanej halą magazynową.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 25 czerwca 2020 r. (data wpływu drogą elektroniczną e-PUAP 25 czerwca 2020 r.), uzupełnionym pismem z dnia 18 sierpnia 2020 r. (data wpływu droga elektroniczną e-PUAP 18 sierpnia 2020 r.), ponownie uzupełnione pismem z dnia 2 września 2020 r. (data wpływu droga elektroniczną e-PUAP 2 września 2020 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT nieruchomości zabudowanej halą magazynową jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 czerwca 2020 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, uzupełniony pismem z dnia 18 sierpnia 2020 r. (data wpływu droga elektroniczną e-PUAP 18 sierpnia 2020 r.), ponownie uzupełnione pismem z dnia 2 września 2020 r. (data wpływu droga elektroniczną e-PUAP 18 sierpnia 2020 r.), dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT nieruchomości zabudowanej halą magazynową.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe (ostatecznie sprecyzowane w piśmie z dnia 2 września 2020 r.):

I. W. (Wnioskodawca) jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: VAT), która prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie pośrednictwa, zarządzania i kupna - sprzedaży nieruchomości na własny rachunek.

Wnioskodawczyni zamierza sprzedać nieruchomość zabudowaną halą magazynową z lat 70-tych, stanowiącą działkę ewidencyjną o powierzchni 3022 m2, o przeznaczeniu podstawowym - zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna i zabudowa usługowa - symbol 9.MW.U oraz przeznaczeniem uzupełniającym - usługi w formie lokali usługowych realizowanych w pierwszej kondygnacji budynków wielorodzinnych oraz drogi wewnętrzne, dla której to nieruchomości Sąd Rejonowy prowadzi księgę wieczystą nr () (dalej: Nieruchomość). Wnioskodawczyni wraz z mężem (z którym ma ustrój wspólności majątkowej) z majątku wspólnego, nabyła przedmiotową nieruchomość od osoby prawnej spółki () W akcie notarialnym kupna - sprzedaży wskazała, że nabycie przedmiotowej nieruchomości następuje w ramach prowadzonej przez Wnioskodawczynię działalności gospodarczej pod firmą: (), NIP (). Zakup ten nastąpił w dniu 20 czerwca 2016 roku. Spółka () sprzedała nieruchomość bez podatku VAT na podstawie zwolnienia z VAT wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT, w związku z czym Wnioskodawczyni zobowiązana była do uiszczenia podatku PCC. Sprzedający przedstawił do aktu notarialnego oświadczenie doradcy podatkowego z dnia 6 października 2015 r., który potwierdził sprzedaż przedmiotowej nieruchomości na zasadzie art. 43 ust. 1 pkt 10a o VAT. Wnioskodawczyni w ramach swojej działalności gospodarczej wynajmuje przedmiotową nieruchomość osobie trzeciej prowadzącej działalność gospodarczą i w związku z tym wystawia comiesięczną fakturę VAT za najem (wg stawki 23%). Wnioskodawczyni dokonała również w hali stojącej na przedmiotowej nieruchomości szeregu ulepszeń, w celu utrzymania obiektu w stanie niepogorszonym (remont dachu, rynien, wnętrz). Ulepszenia nie przekroczyły ani nie były równe 30% wartości początkowej zakupionej nieruchomości.

Wnioskodawczyni otrzymała ofertę na zakup przedmiotowej nieruchomości od firmy deweloperskiej zajmującej się budową mieszkań i lokali usługowych. Na podstawie umowy przedwstępnej do września 2020 roku Wnioskodawczyni zobowiązała się do sprzedaży przedmiotowej nieruchomości. Firma deweloperska wpłaciła Wnioskodawczyni zaliczkę na poczet zakupu przedmiotowej nieruchomości, ale bez podatku VAT, a Strona wystawiła fakturę na zaliczkę bez VAT. Pojawiła się wątpliwość czy zaliczka ta nie powinna być również opodatkowana VAT 23 %, jako że Wnioskodawczyni wystawiała fakturę za wynajem powierzchni w hali doliczając do niej VAT 23%.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne