19.03.2020 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 19.03.2020, sygn. 0112-KDIL3.4012.4.2020.2.AW, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3.4012.4.2020.2.AW

Zwolnienie od podatku usług wynajmu lokalu mieszkalnego na rzecz agencji pracy tymczasowej, która lokal ten udostępnia pracownikom.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku sygnowanego datą 13 listopada 2019 r. (data wpływu 10 stycznia 2020 r.), uzupełnionym pismem z dnia 18 lutego 2020 r. (data wpływu 19 lutego 2020 r.) oraz z dnia 18 lutego 2020 r. (data wpływu 24 lutego 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku usług wynajmu lokali mieszkalnych na rzecz agencji pracy tymczasowej, która lokale te udostępnia pracownikom jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 stycznia 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku usług wynajmu lokali mieszkalnych na rzecz agencji pracy tymczasowej, która lokale te udostępnia pracownikom. Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem w dniu 19 lutego 2020 r. oraz w dniu 24 lutego 2020 r. o doprecyzowanie opisu sprawy.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca, będący czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług zawiera w swoim imieniu umowy najmu lokali mieszkalnych w celu ich dalszego wynajmu (podnajmu) na rzecz podmiotu gospodarczego (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością) zatrudniającego pracowników z zagranicy. Wnioskodawca świadczy usługę wynajmu sklasyfikowaną w PKWiU pod symbolem 68.20.11.0. Ponadto do obowiązków Wnioskodawcy należy: wyposażanie lokali w meble i niezbędne urządzenia AGD, RTV oraz sprzęt codziennego użytku np. garnki, naczynia, sztućce, deski do prasowania itp.; zapewnienie pościeli stosownie do liczby osób korzystających z lokalu, koordynację niezbędnych napraw, przekazywania/odbioru kluczy, przyjmowania pracowników, ich zakwaterowanie oraz wykwaterowanie, udzielanie lokatorom pomocy i bieżący kontakt w sprawach organizacyjnych. Wnioskodawca sprawuje także nadzór nad zachowaniem przez lokatorów czystości, porządku i poszanowania ciszy nocnej oraz braku innych działań mogących wpływać negatywnie na relacje dobrosąsiedzkie. Wynagrodzenie Wnioskodawcy należne od Najemcy prowadzącego działalność gospodarczą w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością obliczone jest jako iloczyn liczby lokatorów, którym Wnioskodawca w ramach podpisanej umowy zapewnił noclegi w danym miesiącu przez cały okres jego trwania oraz stawki za jednego lokatora. Wynagrodzenie to obejmuje wszelkie opłaty, koszty i wydatki związane z udostępnieniem lokatorom miejsc noclegowych, zgodnie z zapotrzebowaniem Najemcy, w tym wszelkie opłaty wynikające z zawartych przez Wnioskodawcę umów najmu takich jak: czynsz najmu, wszelkie opłaty eksploatacyjne, opłaty publicznoprawne, podatki i inne opłaty na rzecz właścicieli lokali, koszty i wydatki poniesione w związku z zawarciem przez Wnioskodawcę umów najmu lokali.

Wnioskodawca w uzupełnieniu do wniosku z dnia 18 lutego 2020 r. w odpowiedzi na pytanie:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne