03.01.2020 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 03.01.2020, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.814.2019.1.OS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.814.2019.1.OS

Opodatkowanie wykupu samochodu po zakończeniu umowy leasingu z przeznaczeniem na cele osobiste

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 7 listopada 2019 r. (data wpływu 8 listopada 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania wykupu samochodu po zakończeniu umowy leasingu z przeznaczeniem na cele osobiste jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 listopada 2019 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania wykupu samochodu po zakończeniu umowy leasingu z przeznaczeniem na cele osobiste oraz podatku dochodowego od osób fizycznych.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą i jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Na podstawie umowy leasingu operacyjnego (który trwał 36 miesięcy) użytkowała w działalności samochód osobowy. Jako korzystająca dokonała odliczenia 50% kwoty podatku naliczonego w związku z poniesioną opłatą wstępną oraz okresowymi opłatami leasingowymi. Po zakończeniu umowy leasingu samochód nie został wprowadzony do majątku firmy, wykup nastąpił z przeznaczeniem do użytku wyłącznie prywatnego. Zgodnie z warunkami umowy, fakturę VAT dokumentującą wykup samochodu leasingodawca wystawił na dane korzystającego, czyli na dane firmy Wnioskodawczyni. Mimo tego zapłata za fakturę nastąpiła z Jej rachunku osobistego, gdyż samochód po wykupie nie był i nie będzie wykorzystywany w działalności gospodarczej Wnioskodawczyni. Tym samym, nie został zaliczony w koszty prowadzonej działalności gospodarczej, nie został wprowadzony do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, ani wyposażenia i nie został odliczony podatek VAT z faktury za wykup. Za kilka lat Wnioskodawczyni zamierza ten samochód sprzedać.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne