31.12.2019 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 31.12.2019, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.701.2019.1.RD, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.701.2019.1.RD

Uznanie dostawy łodzi za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 26 listopada 2019 r. (data wpływu 3 grudnia 2019 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania dostawy łodzi za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 grudnia 2019 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania dostawy łodzi za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe:

Spółka jest podmiotem z siedzibą na terytorium Polski, podatnikiem podatku od towarów i usług o którym mowa w art. 15 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, zarejestrowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych, u którego sprzedaż nie jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 tej ustawy. Wnioskodawca jest firmą produkującą łodzie, które są dostarczane Spółce z siedzibą we Francji (Nabywca, podmiot powiązany), która zajmuje się następnie ich sprzedażą poprzez sieć dealerów. Nabywca jest podatnikiem podatku od wartości dodanej zidentyfikowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terenie Francji oraz na terenie Polski. Łodzie sprzedawane przez Spółkę, według klasyfikacji statystycznej to pozostałe pływające jednostki wypoczynkowe lub sportowe - 30.12.19.0 PKWiU z 2008 roku. Niektóre łodzie w zależności od modelu, jeżeli przekraczają 7,5 metra stanowią nowe środki transportu w rozumieniu art. 2 pkt 10 lit. b) ustawy o podatku od towarów i usług. Łodzie będące przedmiotem dostaw dla kontrahenta z Francji nie stanowią towarów wymienionych w art. 83 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy.

Część łodzi sprzedawanych przez Spółkę jest przeznaczona docelowo na eksport. Dostawa odbywa się w ten sposób, że Spółka sprzedaje łódź Nabywcy dostarczając ją do portu w jednym z krajów członkowskich Unii Europejskiej (w tym Polski). W każdym przypadku dostawa łodzi na rzecz kontrahenta z Francji odbywa się transportem drogowym przy wykorzystaniu innego środka transportu. Spółka zleca dostarczenie łodzi do portu podmiotom zewnętrznym. Dostawa łodzi do Nabywcy odbywa się na warunkach Incoterms CIP, CIF, tj. Wnioskodawca organizuje i ponosi koszty transportu łodzi do miejsca przeznaczenia, którym jest port w jednym z krajów członkowskich Unii Europejskiej. Łodzie są odbierane w porcie przez Nabywcę, lub przez działającego na jego rzecz przewoźnika/ spedytora.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne