04.10.2019 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 04.10.2019, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.471.2019.2.MWJ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.471.2019.2.MWJ

Obowiązek wystawiania przez Wnioskodawczynię na rzecz męża faktur dokumentujących dostawę wytworzonej energii elektrycznej.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 6 sierpnia 2019 r. (data wpływu 9 sierpnia 2019 r.), uzupełnionym w dniu 30 września 2019 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku wystawiania przez Wnioskodawczynię na rzecz męża faktur dokumentujących sprzedaż wytworzonej energii elektrycznej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 sierpnia 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • obowiązku wystawiania przez Wnioskodawczynię na rzecz męża faktur dokumentujących sprzedaż wytworzonej energii elektrycznej,
  • możliwości dokumentowania przez Wnioskodawczynię sprzedaży wytworzonej energii elektrycznej na rzecz męża innym dokumentem niż faktura.

Wniosek został uzupełniony w dniu 30 września 2019 r. o brakującą opłatę.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni (dalej również: Podatniczka) jest osobą fizyczną i polskim rezydentem podatkowym. Mąż Wnioskodawczyni prowadzi gospodarstwo rolne. Mąż Podatniczki z tytułu prowadzenia gospodarstwa rolnego jest zarejestrowany jako czynny podatnik podatku VAT.

Wnioskodawczyni założyła jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania energii elektrycznej. Podatniczka z tytułu prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej jest czynnym podatnikiem podatku VAT i rozlicza się na zasadach ogólnych.

Wnioskodawczyni uzyskała dofinansowanie na budowę mikrobiogazowni. Mikrobiogazownia jest urządzeniem wytwarzającym energię elektryczną i energię cieplną z biogazu, pozyskiwanego w procesie fermentacji beztlenowej wyłącznie z gnojownicy krów mlecznych. Wnioskodawczyni wytwarza również energię cieplną. Podatniczka do wyprodukowania prądu zużywa gnojownice pozyskaną z działalności rolniczej prowadzonej przez męża. Następnie Wnioskodawczyni sprzedaje wyprodukowaną energię do działalności gospodarczej męża, który częściowo zużywa wyprodukowaną energię na potrzeby gospodarstwa lub inne swoje potrzeby, a pozostałą część sprzedaje do sieci elektroenergetycznej operatora.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne