12.08.2019 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 12.08.2019, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.276.2019.2.MC, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.276.2019.2.MC

w zakresie braku obowiązku składania deklaracji podatkowych w przypadku sprzedaży aplikacji

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 12 maja 2019 r. (data wpływu 17 maja 2019 r.), uzupełnionym pismem z dnia 21 lipca 2019 r. (data wpływu 24 lipca 2019 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku składania deklaracji podatkowych w przypadku sprzedaży aplikacji jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 maja 2019 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku składania deklaracji podatkowych w przypadku sprzedaży aplikacji.

Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 21 lipca 2019 r. poprzez wskazanie przedmiotu wniosku, doprecyzowanie opisu sprawy oraz ostateczne sformułowanie pytania i własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej zdarzenia przyszłego.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest programistą (mieszka w Polsce, tutaj płaci podatki) i chce sprzedawać aplikację (cena 10 zł) na system poprzez (na terenie Unii Europejskiej). Zainteresowany nie prowadzi działalności gospodarczej. Zgodnie z nowym prawem (ustawa z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców), Wnioskodawca nie musi prowadzić działalności gospodarczej, jeśli nie przekroczy w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia (art. 5 ust. 1).

Zainteresowany zakłada, że podatek VAT od sprzedanych aplikacji będzie odprowadzony przez firmę . Bowiem na stronie (), gdzie znajdują się wyjaśnienia, jest zawarta informacja: zgodnie z przepisami prawnymi dotyczącymi podatku VAT w Unii Europejskiej (UE) za określanie podatku VAT od zakupu wszystkich treści cyfrowych w Sklepie dla klientów w UE, a także obciążanie nim oraz jego odprowadzanie odpowiada firma . będzie odprowadzać podatek VAT od zakupu treści cyfrowych przez klientów w UE do odpowiednich urzędów podatkowych. Nie trzeba oddzielnie naliczać i odprowadzać podatku VAT pobieranego od klientów w Unii Europejskiej. Zmiana przepisów prawa dotyczących podatku VAT obejmuje również osoby niemieszkające w UE.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne