29.05.2019 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 29.05.2019, sygn. 0114-KDIP3-3.4011.203.2019.1.JK3, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-3.4011.203.2019.1.JK3

wykorzystywanie przez pracowników samochodów służbowych do celów prywatnych

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 23 kwietnia 2019 r. (data wpływu 29 kwietnia 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku z wykorzystywaniem przez pracowników samochodów służbowych do celów prywatnych jest:

  • nieprawidłowe - odnośnie wydatków ponoszonych na zakup paliwa,
  • prawidłowe - w pozostałym zakresie.

UZASADNIENIE

W dniu 29 kwietnia 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku z wykorzystywaniem przez pracowników samochodów służbowych do celów prywatnych.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży i dystrybucji m.in. energii elektrycznej. W ramach prowadzonej działalności wykorzystuje flotę pojazdów samochodowych, których Spółka jest właścicielem lub użytkownikiem. Samochody te są udostępniane pracownikom do celów realizacji ich obowiązków służbowych, na zasadach opisanych w obowiązującym w przedsiębiorstwie Wnioskodawcy regulaminie użytkowania samochodów (dalej: Regulamin).

Wnioskodawca dopuszcza możliwość użytkowania samochodów służbowych dla celów prywatnych pracownika, na zasadach szczegółowo opisanych w regulaminie. Możliwość wykorzystania samochodu służbowego do celów prywatnych nie wiąże się z koniecznością pokrywania przez pracownika kosztów jego użytkowania, w całości lub w części. Koszty te pokrywa Wnioskodawca.

Spółka rozpoznaje w związku z tym świadczenie nieodpłatne na rzecz pracownika, którego zryczałtowana wartość jest określona zgodnie z art. 12 ust. 2a Ustawy o PIT. W zależności od pojemności silnika danego samochodu, wysokość ryczałtu wynosi dla pojazdów o pojemności do 1600 cm3 - 250 zł miesięcznie, a dla samochodów o pojemności powyżej 1600 cm3 - 400 zł miesięcznie. Zgodnie z aktualną treścią Regulaminu do przychodu pracownika jest doliczana zryczałtowana kwota, która uznawana jest za odpowiadającą wartości poniesionego przez Wnioskodawcę kosztu paliwa, zużytego w ramach wykorzystywania samochodu na prywatne cele pracowników.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne