16.05.2019

Interpretacja indywidualna z dnia 16.05.2019, sygn. 0115-KDIT3.4011.117.2019.2.WM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.117.2019.2.WM

Czy Ośrodek Szkolenia Kierowców, w celu rozliczenia całości poniesionych kosztów, ma opisywać nazwy ulic, dzielnic i miast, podając ilość kilometrów przebytych w czasie każdej jazdy szkoleniowej? Czy karta przeprowadzonych zajęć dokumentująca datę, godz. rozpoczęcia i zakończenia jazdy szkoleniowej oraz przebieg przebytych kilometrów, którą podpisuje instruktor i osoba szkolona, jest wystarczającym dokumentem spełniającym wymogi przepisów podatkowych o rozliczaniu przebiegu kilometrów samochodów osobowych i motocykli w OSK?

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 15 marca 2019 r. (data wpływu 18 marca 2019 r.) uzupełnionym pismami z dnia 24 kwietnia 2019 r. (data wpływu 26 kwietnia 2019 r.) i 10 maja 2019 r. (data wpływu 15 maja 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie dokumentowania wydatków na eksploatację samochodów osobowych i motocykli wykorzystywanych w działalności gospodarczej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 marca 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie dokumentowania wydatków na eksploatację samochodów osobowych i motocykli wykorzystywanych w działalności gospodarczej.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi od 1990 r. Ośrodek Szkolenia Kierowców w zakresie kategorii AM, A1, A2, A i B1, B. Nie jest podatnikiem podatku VAT. Każdą jazdę szkoleniową pojazdami samochodowymi przystosowanymi do nauki jazdy o DMC do 3.5t. tzn. samochodami osobowymi i motocyklami, dokumentuje w "karcie przeprowadzonych zajęć", następującymi zapisami: data, godzina rozpoczęcia i zakończenia jazdy, liczba godzin, przebieg kilometrów, nr uprawnień instruktora, nr rej. pojazdu i każdorazowo podpisują te zapisy instruktor oraz osoba szkolona. Karty przeprowadzonych zajęć, są kontrolowane przez urzędników starostwa nie tylko w biurze, ale również na drodze w czasie kontroli drogowej. Po zakończeniu szkolenia każdej osoby, karty te są archiwizowane zgodnie z obowiązującymi przepisami w tym zakresie zawarte w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Budownictwa o szkoleniu kierowców (Dz.U. z 4 marca 2016 r. poz. 280).

Dla spełnienia wymogów przepisów obowiązujących od stycznia 2019 r. zawarte w Ustawie z 23 października 2018 r. (Dz.U. poz. 2159), nie wyłączających w żadnym zapisie pojazdów do nauki jazdy, Wnioskodawca powinien rozpisywać nawet nazwy dróg i ulic, którymi było przeprowadzane szkolenie. Wnioskodawca posiada 2 samochody szkoleniowe marki Toyota Yaris i 3 motocykle, bo na każdą kategorię motocyklową prawa jazdy musi mieć motocykl spełniający wymogi szkolenia na kat. A1, A2 i A. Wnioskodawca ma jeszcze samochód osobowy, który nie jest kosztem jego działalności i jego koszty eksploatacyjne nie są rozliczane w kosztach działalności gospodarczej. Wszystkie pojazdy służące jedynie do nauki jazdy są w tym celu specjalnie wyposażone i posiadają wpis "L" w dowodach rejestracyjnych. Biuro wraz z salą wykładową do nauki jazdy sąsiaduje z lokalem mieszkalnym Wnioskodawcy, a wszystkie pojazdy garażujące na podwórku lokalu użytkowego, nie tworzą dodatkowych kosztów dojazdu do jego firmy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp