13.05.2019 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 13.05.2019, sygn. 0112-KDIL3-1.4011.101.2019.1.AG, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3-1.4011.101.2019.1.AG

Reasumując mając na uwadze całokształt okoliczności przedstawionych we wniosku oraz obowiązujące przepisy prawa należy stwierdzić, że Wnioskodawca nie może zaliczyć poniesionej straty środków pieniężnych powstałej w związku z kradzieżą z konta firmowego do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 17 marca 2019 r. (data wpływu 23 kwietnia 2019 r.), uzupełnionym w dniu 29 kwietnia 2019 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów straty środków pieniężnych powstałej w związku z kradzieżą z konta firmowego jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 kwietnia 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów straty środków pieniężnych powstałej w związku z kradzieżą z konta firmowego.

Wniosek uzupełniono w dniu 29 kwietnia 2019 r.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W dniu xx xxxx 2018 r. z konta bankowego banku doszło do wyprowadzenia kwoty 48.800 zł, która to kwota została wysłana na konto zewnętrzne założone na obywatela litewskiego. Następnie środki wypłacono.

Prokuratura nie wykryła sprawcy i w związku z tym umorzyła postępowanie na podstawie postanowienia.

Obecnie Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą związaną z usługami medycznymi na podstawie umowy z NFZ, a ww. środki były środkami wynikającymi z wystawienia faktury za usługi zgodnie z umową. Bank potwierdził dochowanie wszystkich procedur bezpieczeństwa (z tego względu odmówił zwrotu równowartości skradzionej kwoty). Wnioskodawca nadmienia, że komputer z którego dokonywał płatności internetowych, przeglądania poczty, miał oprogramowanie antywirusowe, które powinno zapobiec instalacji złośliwego oprogramowania typu trojan. Wyżej wymienione oprogramowanie spowodowało przejęcie loginu i hasła oraz prawdopodobnie kodu SMS tak stwierdziła prokuratura.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne