08.05.2019 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 08.05.2019, sygn. 0114-KDIP2-3.4010.53.2019.1.MS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-3.4010.53.2019.1.MS

Jak liczyć okres opóźnienia w spłacie odsetek lub kapitału, o którym mowa w art. 15 ust. 1h pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych?

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 8 marca 2019 r. (data wpływu 15 marca 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie stosowania art. 15 ust. 1h pkt 2 ustawy jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 marca 2019 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej
w zakresie stosowania art. 15 ust. 1h pkt 2 ustawy.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

S.A. (Wnioskodawca) jest spółką akcyjną z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej podlegającą w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Wnioskodawca jest bankiem w rozumieniu ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. &̶ Prawo bankowe. Przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest m. in. udzielanie kredytów i pożyczek. Mimo prowadzenia odpowiedniej polityki w zakresie oceny zdolności kredytowej i zarządzania ryzykiem występują podmioty, którym Wnioskodawca udziela kredytu mające problemy ze spłatą swoich zobowiązań wynikających z zawartych umów kredytu. W takich sytuacjach Wnioskodawca podejmuje szereg działań opisanych w odpowiednich procedurach wewnętrznych zmierzających do efektywnego ściągnięcia wierzytelności. Jednym z takich działań, jeżeli jest to uzasadnione sytuacją dłużnika, jest zawieranie z tymi podmiotami porozumień określających nowe harmonogramy spłaty postawionych w stan wymagalności wierzytelności. Porozumienia te zawierane są po upływie pierwotnego terminu spłaty kredytu. Określają one nowy harmonogram spłaty wierzytelności i stanowią w tym zakresie uznanie długu przez dłużnika. Porozumienia te określają także nowe zasady naliczania odsetek oraz przewidują powrót do naliczania pierwotnie określonych odsetek w przypadku wypowiedzenia porozumienia, m. in. z powodu jego niewykonania przez dłużnika.

W ramach polityki zarządzania tzw. wierzytelnościami trudnymi wnioskodawca między innymi standardowo odpłatnie zbywa na rzecz funduszy sekurytyzacyjnych wierzytelności, wśród których są wierzytelności objęte wspomnianymi porozumieniami. Zbycie następuje po upływie 12 miesięcy od upływu pierwotnych terminów płatności, lecz w niektórych przypadkach może zostać dokonane przed upływem 12 miesięcy od upływu terminów płatności określonych we wspomnianych porozumieniach.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne