19.03.2019 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 19.03.2019, sygn. 0115-KDIT2-2.4011.38.2019.1, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2-2.4011.38.2019.1

Cewniki i worki do zbiórki moczu należy zakwalifikować do wydatków, o których mowa w art. 26, ust.7a, pkt 3) o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem wydatki poniesione na te cele podlegają odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Natomiast pieluchomajtki nie mogą zostać uznane za sprzęt, urządzenie czy narzędzie techniczne niezbędne w rehabilitacji oraz ułatwiające wykonywanie czynności życiowych, o których mowa w art. 26 ust. 7a pkt 3 ww. ustawy, których zakup uprawnia do odliczenia w ramach ulgi na rehabilitację.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 16 stycznia 2019 r. (data wpływu 24 stycznia 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi rehabilitacyjnej:

  • jest prawidłowe w części dotyczącej odliczenia wydatków poniesionych na zakup cewników wewnętrznych oraz worków do zbiórki moczu z odpływem oraz
  • jest nieprawidłowe w części dotyczącej odliczenia wydatków poniesionych na zakup wkładów anatomicznych (pieluchomajtek lub zamienników).

UZASADNIENIE

W dniu 24 stycznia 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zastosowania odliczeń w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

W ww. wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest osobą o niepełnosprawności opisanej symbolem: "05-R" i "09-M". Niepełnosprawność ta datuje się od 5 czerwca 2008 r. i została potwierdzona orzeczeniem Miejskiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności z dnia 16 października 2014 r. Niepełnosprawność ta jest konsekwencją operacji Prostatektomia Radicalis", którą Wnioskodawca przeszedł w szpitalu dnia 24 marca 2004 r. Po operacji w tym samym roku, Wnioskodawca miał zabiegi naświetleń tego miejsca w Centrum Onkologii w . Ponieważ po pewnym czasie nastąpiły trudności w opróżnianiu pęcherza, musiał przejść zabiegi, które udrażniały połączenie pęcherzowo-cewkowe. Zabiegi te miały miejsce w 2007 r. i 2015 r. W konsekwencji operacji i późniejszych zabiegów Wnioskodawca nie trzyma moczu. Stan taki będzie trwał cały czas. Opinia lekarzy jest taka, że praktycznie stan ten będzie trwał zawsze. W tej sytuacji, dla ułatwienia wykonywania codziennych czynności życiowych Wnioskodawca musi stosować wyroby medyczne, w tym:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne