14.01.2019 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 14.01.2019, sygn. 0111-KDIB2-2.4015.116.2018.1.MM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4015.116.2018.1.MM

Jakie konsekwencje w podatku od spadków i darowizn wywoła orzeczenie przez Sąd zasiedzenia nieruchomości na rzecz zmarłego ojca Wnioskodawcy?

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 800 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 11 października 2018 r. (data wpływu 17 października 2018 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych zasiedzenia nieruchomości przez spadkodawcę jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 października 2018 r. wpłynął do tutejszego organu wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych zasiedzenia nieruchomości przez spadkodawcę.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca wraz siostrą są współwłaścicielami po 1/2 udziału zabudowanej nieruchomości, którą nabyli na podstawie postanowienia Sądu Rejonowego o nabyciu spadku po swoim ojcu J.K., do którego przedmiotowa nieruchomość należała i który był, zgodnie z ewidencją gruntów i budynków prowadzoną przez Starostwo Powiatowe, jej właścicielem, a następnie po matce Z.K., która dziedziczyła swój udział po mężu. W obu przypadkach Wnioskodawca złożył w Urzędzie Skarbowym stosowną deklarację SD-Z2, tj. zgłoszenie o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych, w ramach którego ujęta była ww. nieruchomość. Należy dodać, że ojciec Wnioskodawcy nabył przedmiotową nieruchomość od swojej ciotki na podstawie postanowienia Sądu Rejonowego o nabyciu spadku. Po nabyciu przez Wnioskodawcę spadku, w skład którego wchodziła niniejsza nieruchomość, Wnioskodawca przystąpił do założenia księgi wieczystej. Jednakże w toku kompletowania dokumentów niezbędnych do założenia księgi, Wnioskodawca nie był w stanie odnaleźć aktu notarialnego z 1930 r., o którego istnieniu uzyskał informację w Urzędzie Gminy, na terenie której leży przedmiotowa nieruchomość. Z uwagi na powyższe, wobec niemożności skompletowania dokumentów niezbędnych do założenia księgi wieczystej Wnioskodawca wraz z siostrą postanowił wystąpić do sądu z wnioskiem o zasiedzenie nieruchomości przez jego ojca (J.K.), celem potwierdzenia faktu, iż J.K. był właścicielem ww. nieruchomości oraz uzyskać dokument, który byłby odpowiedni do założenia księgi wieczystej. Zgodnie z ustawą o podatku od spadków i darowizn, podatkiem obciążone jest nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem m.in. zasiedzenia. Posiadacz nieruchomości może nabyć jej własność przez zasiedzenie nieruchomości, jeżeli posiada ją jako posiadacz samoistny (tzn. włada rzeczą jak właściciel i traktuje ją jako swoją własność, innymi słowy: faktycznie ją posiada i wyraża zamiar wykonywania w stosunku do niej uprawnień właściciela). W przedmiotowej sprawie zgodnie z ewidencją gruntów i budynków J.K. był właścicielem przedmiotowej nieruchomości, którą następnie, finalnie w spadku nabyli jego spadkobiercy, tj. Wnioskodawca wraz z siostrą, którzy również figurują w ewidencji gruntów i budynków jako jej współwłaściciele. Ewentualne postanowienie sądu o zasiedzeniu nieruchomości przez J.K., nie zmieni jego stanu prawnego jako właściciela nieruchomości, a jedynie go potwierdzi, co jest niezbędne do założenia księgi wieczystej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne