28.12.2018 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 28.12.2018, sygn. 0114-KDIP2-3.4010.275.2018.1.MS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-3.4010.275.2018.1.MS

Udokumentowanie nieściągalności wierzytelności na podstawie sporządzonego przez komornika spisu inwentarza, z którego będzie wynikać, że brak jest odpowiedniego, w stosunku do wierzytelności Banku, majątku dłużnika, jako spełniającego wymogi określone w art. 16 ust. 1 pkt 25 lit. b w zw. z art. 16 ust. 2 pkt 1 Ustawy o CIT.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 3 grudnia 2018 r. (data wpływu 5 grudnia 2018r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie udokumentowania nieściągalności wierzytelności na podstawie sporządzonego przez komornika spisu inwentarza, z którego będzie wynikać, że brak jest odpowiedniego, w stosunku do wierzytelności Banku, majątku dłużnika, jako spełniającego wymogi określone w art. 16 ust. 1 pkt 25 lit. b w zw. z art. 16 ust. 2 pkt 1 Ustawy o CIT jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 grudnia 2018 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie ustalania czy sporządzony przez komornika spis inwentarza, z którego będzie wynikać, że brak jest odpowiedniego, w stosunku do wierzytelności Banku, majątku dłużnika stanowi dokument uprawdopodobniający nieściągalność wierzytelności przez Bank zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 25 lit. B w zw. z art. 16 ust. 2 pkt 1 Ustawy o CIT.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe:

S.A. (dalej jako Bank, Wnioskodawca) ma siedzibę na terytorium Polski i prowadzi działalność bankową zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 1876 ze zm.), opodatkowaną na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości osiąganych dochodów. W ramach prowadzonej działalności bankowej Wnioskodawca w ofercie skierowanej do szerokiego spektrum klientów proponuje całą gamę produktów bankowych, w tym m.in. udzielanie kredytów i pożyczek. W procesie windykacji należności zdarzają się przypadki, że nie dochodzi do wyegzekwowania od dłużnika zwrotu należności, pomimo skierowania wierzytelności kredytowej (pożyczkowej) na drogę postępowania egzekucyjnego.

Czasem dochodzi do sytuacji, w której w trakcie obowiązywania umowy kredytowej lub pożyczkowej następuje zgon dłużnika. Wnioskodawca, dążąc do odzyskania wierzytelności z tytułu umowy kredytu lub pożyczki, podejmuje wówczas czynności zmierzające do ustalenia spadkobierców zmarłego oraz wartości masy spadkowej. W trakcie przeprowadzanego poszukiwania może okazać się, że spadkobiercami zmarłego dłużnika są:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne