28.12.2018 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 28.12.2018, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.388.2018.2.MM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.388.2018.2.MM

w zakresie: Zastosowanie ograniczeń wynikających z art. 15e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w stosunku do obciążeń z tytułu opłaty produkcyjnej

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 800 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z 9 sierpnia 2018 r. (data wpływu 18 września 2018 r.), uzupełnionym 29 listopada i 7 grudnia 2018 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zastosowania ograniczeń wynikających z art. 15e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w stosunku do obciążeń z tytułu opłaty produkcyjnej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 września 2018 r. wpłynął do organu wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zastosowania ograniczeń wynikających z art. 15e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w stosunku do obciążeń z tytułu opłaty produkcyjnej. Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z 26 listopada 2018 r. Znak: 0111-KDIB1-2.4010.388.2018.1.MM wezwano do jego uzupełnienia. Uzupełnienia wniosku dokonano 29 listopada i 7 grudnia 2018 r.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny/zdarzenie przyszłe:

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce (dalej: Wnioskodawca, Spółka) jest spółką należącą do międzynarodowej grupy kapitałowej (dalej: Grupa). Spółka pełni w Grupie funkcje produkcyjne, lecz ponadto prowadzi również samodzielną sprzedaż swoich produktów, tj. okien i drzwi. Niemniej najistotniejszym przedmiotem działalności gospodarczej Spółki jest produkcja i sprzedaż drzwi i okien drewnianych dla spółek dystrybucyjnych Grupy, w tym do spółki norweskiej (dalej: Spółka norweska).

W roku 2016 norweskie władze podatkowe zakwestionowały ceny stosowane w transakcjach sprzedaży w Grupie i uznały, że w świetle zaangażowanych aktywów, wartości niematerialnych (patenty na okna i drzwi) oraz ponoszonych ryzyk podział zysku na transakcji sprzedaży produktów powoduje zaniżenia zysków realizowanych przez Spółkę norweską. Co w konsekwencji powoduje zaniżenie bazy podatkowej w Norwegii. Norweskie władze podatkowe wyrażały pogląd, że część zysku Spółki powinna przypaść Spółce norweskiej, jako że Spółka bez uiszczania wynagrodzenia wykorzystuje wartości niematerialne i prawne (IP, intelectual property) należące do Spółki norweskiej. W szczególności dotyczyło to patentów na produkcję okien i drzwi, projektów oraz rozwiązań technicznych w tych produktach. Ponadto, w ocenie norweskich władz podatkowych, Spółka pełni funkcje produkcyjne, i co do zasady, zyski Spółki powinny być kalkulowane w oparciu o funkcje produkcyjne Spółki.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne