02.11.2018 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 02.11.2018, sygn. 0112-KDIL3-3.4011.335.2018.1.AA, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3-3.4011.335.2018.1.AA

Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej wydatków poniesionych na studia magisterskie.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 23 września 2018 r. (data wpływu 23 września 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej wydatków poniesionych na studia magisterskie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 września 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej wydatków poniesionych na studia magisterskie.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W związku z prowadzonymi usługami psychoterapii jako jednoosobowa działalność, Wnioskodawczyni ma pytanie dotyczące możliwości uznania kosztów kształcenia zawodowego jako kosztów prowadzonej działalności gospodarczej.

Od października 2018 Wnioskodawczyni zamierza podjąć 3,5 letnie studia magisterskie na Uniwersytecie na kierunku psychologia kliniczna. Studia te są konieczne do wykonywania zawodu psychoterapeuty zarówno w zakresie merytorycznym, jak i formalnym. Wnioskodawczyni posiada wykształcenie wyższe pedagogiczne i certyfikat psychoterapeuty, jednak, realizując umowy z przychodniami zdrowia psychicznego i poradniami psychologicznymi, wykonuje zadania w ramach kontraktów NFZ. W związku z brakiem ustawy o zawodzie psychoterapeuty Wnioskodawczyni podlega wewnętrznym uregulowaniom NFZ, zgodnie z którymi nie będąc psychologiem nie może m.in. diagnozować pacjentów, co znacznie utrudnia, ogranicza lub wręcz uniemożliwia pracę. Dodatkowo informacje nt. kształtu przygotowywanej ustawy o zawodzie psychoterapeuty mogą wskazywać, że prowadzenie takiej działalności przez osoby niebędące psychiatrami lub psychologami będzie znacznie ograniczone. W związku z tym uzyskanie dyplomu psychologa jest konieczne, aby móc prowadzić działalność zawodową i gospodarczą. Wnioskodawczyni nie ma możliwości podjęcia studiów innych niż odpłatne.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne