03.10.2018 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 03.10.2018, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.473.2018.2.KB, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.473.2018.2.KB

Spełnienie przez umowę dotyczącą samofakturowania warunków, o których mowa w art. 106d ust. 1 ustawy oraz prawo do odliczenia podatku naliczonego wykazanego na fakturach wystawionych w imieniu i na rzecz Kierowców.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 13 lipca 2018 r. (data wpływu 20 lipca 2018 r.) uzupełnionym pismem z dnia 10 września 2018 r. (data wpływu 18 września 2018 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie spełnienia przez umowę dotyczącą samofakturowania warunków, o których mowa w art. 106d ust. 1 ustawy oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego wykazanego na fakturach wystawionych w imieniu i na rzecz Kierowców jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 lipca 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie spełnienia przez umowę dotyczącą samofakturowania warunków, o których mowa w art. 106d ust. 1 ustawy oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego wykazanego na fakturach wystawionych w imieniu i na rzecz Kierowców. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 10 września 2018 r. (data wpływu 18 września 2018 r.) o uwierzytelniony odpis dokumentu, z którego wynika prawo osoby udzielającej pełnomocnictwa do reprezentowania Wnioskodawcy.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka jest czynnym, zarejestrowanym podatnikiem VAT, prowadzącym w Polsce działalność gospodarczą. Spółka świadczy usługi za pomocą aplikacji () (dalej: Aplikacja), która pozwala zamówić najbliższą dostępną taksówkę. Jest to system bezpośredniej komunikacji między pasażerem a kierowcą, z wykorzystaniem oprogramowania dostępnego w domenie www lub na urządzenia mobilne. Aplikacja dostępna jest dla pasażerów indywidualnych, klientów komercyjnych (dalej: Klienci Biznesowi) oraz taksówkarzy (dalej: Kierowcy). Spółka świadczy na rzecz Klientów Biznesowych usługi przejazdów bezgotówkowych obsługiwane przez Kierowców. Usługi te są świadczone i rozliczane na podstawie odrębnych umów zawieranych między Spółką a poszczególnymi Klientami Biznesowymi. Kierowcy wykonują faktyczne przejazdy dla Klientów Biznesowych w imieniu i na rzecz Spółki. Odbywa się to na podstawie odrębnych umów zawieranych między Spółką a Kierowcami jako faktycznymi wykonawcami, w ramach których ustalane są zasady wynagrodzenia Kierowców za faktycznie wykonane usługi według ustalonych stawek. Umowa między Spółką a Klientem Biznesowym na obsługę przejazdów i umowa między Spółką a Kierowcą o faktyczne wykonywanie kursów są odrębnymi umowami. Klient Biznesowy uiszcza ustalane wynagrodzenie na rzecz Spółki, zaś Spółka, na podstawie odrębnej umowy, uiszcza odrębnie ustalone wynagrodzenie na rzecz Kierowcy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne