19.09.2018 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 19.09.2018, sygn. 0115-KDIT3.4011.340.2018.1.MPŁ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.340.2018.1.MPŁ

Czy Wnioskodawczyni w sytuacji opisanej w stanie faktycznym będzie podatnikiem podatku dochodowego od należności z tytułu wpłat za czynsze najmu i dzierżawy, tj. czy po jej stronie powstał obowiązek podatkowy, skoro nie doszło do faktycznego przysporzenia po jej stronie? Czy w sytuacji opisanej w stanie faktycznym zajdą przesłanki do opodatkowania Wnioskodawczyni zryczałtowanym podatkiem dochodowym z tytułu przychodów z czynszów najmu lub dzierżawy, tj. czy po jej stronie zaistniały przesłanki do opodatkowania na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, skoro nie doszło do faktycznego przysporzenia po jej stronie?

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 19 lipca 2018 r. (data wpływu 24 lipca 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów z tytułu najmu jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 lipca 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów z tytułu najmu.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Postanowieniem z dnia 6 czerwca 2013 r., Sąd Rejonowy stwierdził, iż spadek po ojcu Wnioskodawczyni, zmarłym 21 lutego 2013 r., na podstawie ustawy nabyli: Wnioskodawczyni jako córka z pierwszego małżeństwa zmarłego (na podstawie ustawy z dobrodziejstwem inwentarza), żona zmarłego (na podstawie ustawy wprost), córka zmarłego z drugiego małżeństwa (na podstawie ustawy wprost), syn zmarłego z drugiego małżeństwa, (na podstawie ustawy wprost).

Ojciec Wnioskodawczyni przed śmiercią prowadził przedsiębiorstwo. W skład spadku po ojcu Wnioskodawczyni wchodzą m.in. nieruchomości zabudowane budynkami magazynowo biurowymi.

Powołując się na powyższe, Wnioskodawczyni jest współwłaścicielem powyższych nieruchomości w 1/4 części. Stan ten utrzymuje się do dzisiaj. Nieruchomości oraz rzeczy ruchome przynależne są we współwłasności pomiędzy ww. osobami.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne