19.04.2018 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 19.04.2018, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.120.2018.1.PR, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.120.2018.1.PR

Brak możliwości zastosowania stawki podatku w wysokości 0% dla dostawy towaru będącego przedmiotem wyłudzenia.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 15 lutego 2018 r. (data wpływu 21 lutego 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości zastosowania stawki podatku w wysokości 0% jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 lutego 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości zastosowania stawki podatku w wysokości 0%.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka jest producentem wyrobów metali, które są przedmiotem sprzedaży oraz zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług rozliczającym VAT za miesięczne okresy rozliczeniowe. Spółka jest zarejestrowana jako podatnik VAT UE.

Spółka, na podstawie umów zawartych z Nabywcami (dalej: Umowa), tj. podmiotami prowadzącymi działalność gospodarczą (zarówno w Polsce, jak i w krajach innych niż Polska), dokonuje odpłatnych dostaw towarów, które to podlegają opodatkowaniu VAT, według właściwych stawek VAT.

W Spółce obowiązują procedury wewnętrzne, które określają zasady postępowania, w odniesieniu do przygotowania i realizacji umów sprzedaży, w tym również weryfikacji wiarygodności kontrahentów. Transakcje sprzedaży towarów (w tym transakcja opisana poniżej) realizowane są przez Spółkę zgodnie z ww. obowiązującymi procedurami.

    1. Sprzedaż walcówki wysłanej w dostawie do Wielkiej Brytanii nawiązanie współpracy

      W dniu 4 kwietnia 2017 r. na adres mailowy obsługiwany przez Zastępcę Dyrektora Departamentu Półproduktów i Chemii Spółki wpłynął mail zawierający propozycję współpracy polegającej na zakupie walcówki do produkcji przewodów. Zapytanie zostało przesłane przez przedstawiciela firmy A z siedzibą we Francji (dalej również: A) Pana T., z którą to Spółka dotychczas nie zawierała żadnych transakcji. W załączeniu do maila przesłano dokumenty sporządzone w języku francuskim: wyciąg z rejestru handlowego oraz dokument potwierdzający rejestrację VAT (w tym rejestrację dla transakcji wewnątrzwspólnotowych). Fakt rejestracji firmy A został również zweryfikowany przez Spółkę w systemie VIES.

      Po nawiązaniu telefonicznego kontaktu z Panem T. na numer wskazany w stopce adresowej maila, dokonano uszczegółowienia zapytania ofertowego. W odpowiedzi mailowej Pan T. podał ilość walcówki (200 ton w jednej dostawie), średnicę, oczekiwany termin i miejsce dostawy. Następnego dnia (5 kwietnia) doprecyzowano: bazę dostawy, oczekiwany czas dostawy, rodzaj kabli jakie miałyby być produkowane z dostarczonego towaru. Dostawa miała być realizowana na warunkach Incoterms 2010 DAP miasto w Wielkiej Brytanii (Sheffield).

    ikona kłódki
    Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

    Już dziś zamów dostęp
    do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

    • Codzienne aktualności prawne
    • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
    • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
    • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
    Kup dostęp
    Powiązane dokumenty
    ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne