09.11.2017 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 09.11.2017, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.386.2017.1.RK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.386.2017.1.RK

Utrata możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów towarów handlowych przekazanych w drodze darowizny oraz o obowiązku dokonania korekty kosztów uzyskania przychodów o wartość przekazanych w drodze darowizny towarów handlowych

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 8 września 2017 r. (data wpływu 15 września 2017 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie utraty możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów towarów handlowych przekazanych w drodze darowizny oraz o obowiązku dokonania korekty kosztów uzyskania przychodów o wartość przekazanych w drodze darowizny towarów handlowych (pytanie Nr 4) jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 września 2017 r. do tutejszego Organu wpłynął wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku od towarów i usług.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest osobą fizyczną mającą miejsce zamieszkania na terytorium Polski oraz podlegającą w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób fizycznych. Na dzień sporządzenia wniosku, Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą jako jednoosobowy przedsiębiorca, wpisany do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Głównym przedmiotem działalności gospodarczej, prowadzonej przez Wnioskodawcę jest sprzedaż hurtowa owoców i warzyw (PKD 46.31.Z). Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w trzech lokalizacjach na terytorium województwa , tj. w miejscowościach: . (główna siedziba działalności gospodarczej oraz biuro), . (filia) (filia .) oraz (filia), (filia .). Dla działalności gospodarczej Wnioskodawcy prowadzone są księgi rachunkowe (pełna księgowość), zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2016 r., poz. 1047, z późn. zm.) oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wnioskodawca planuje wydzielić z prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej składniki majątkowe, stanowiące zdaniem Wnioskodawcy, dwie zorganizowane części przedsiębiorstwa (ZCP) w rozumieniu art. 2 pkt 27e) ustawy o podatku od towarów i usług oraz dokonać darowizny w drodze umowy darowizny dwóch ZCP na rzecz swoich synów - osób fizycznych mających miejsce zamieszkania na terytorium Polski, podlegających w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób fizycznych. Każda ZCP będzie odpowiadała obecnie funkcjonującym filiom działalności gospodarczej Wnioskodawcy (filii . oraz filii .). Składniki majątku (przedsiębiorstwa), które pozostaną własnością Wnioskodawcy po dniu zawarcia umowy darowizny będą nadal służyły do prowadzenia działalności gospodarczej przez Wnioskodawcę oraz zdaniem Wnioskodawcy, również będą stanowiły ZCP w rozumieniu art. 2 pkt 27e) ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: filia .). Każda ZCP (zarówno dwie wydzielone ZCP z działalności gospodarczej Wnioskodawcy, jak i składniki majątku, które pozostaną własnością Wnioskodawcy będą służyły do prowadzenia działalności gospodarczej w takim zakresie, w jakim do tej pory były wykorzystywane przez Wnioskodawcę (przedmiot działalności gospodarczej pozostanie ten sam, jedynie działalność ta będzie działalnością gospodarczą prowadzoną przez odrębne osoby fizyczne, tj. przez Wnioskodawcę oraz przez synów Wnioskodawcy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne