23.06.2017 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 23.06.2017, sygn. 0114-KDIP3-3.4011.158.2017.1.JK2, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-3.4011.158.2017.1.JK2

Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym w opisanym stanie faktycznym i po planowanej przeprowadzce żony Wnioskodawcy i jednej córki Wnioskodawcy do Polski, Wnioskodawca powinien zostać uznany za osobę nieposiadającą miejsca zamieszkania w Polsce w rozumieniu art. 3 ust. 2a ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2016 r., poz. 2032, z późn. zm.), a co za tym idzie powinien podlegać w Polsce jedynie ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu? Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie w opisanym stanie faktycznym sprzedaż w 2017 roku nieruchomości należącej do Wnioskodawcy położonej w Wielkiej Brytanii i nabytej przez Wnioskodawcę w 2008 roku nie stanowi po stronie Wnioskodawcy źródła przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2016 r., poz. 2032, z późn.zm.)?

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 8 maja 2017 r. (data wpływu 10 maja 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia obowiązku podatkowego i skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości położonej w Wielkiej Brytanii - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 maja 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia obowiązku podatkowego i skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości położonej w Wielkiej Brytanii.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenia przyszłe.

Wnioskodawca mieszka wraz z żoną oraz dwiema córkami od 2000 roku w Wielkiej Brytanii, w Londynie. Wnioskodawca prowadzi w Wielkiej Brytanii działalność gospodarczą w zakresie usług remontowo-budowlanych, posiada tam samochód i rachunek bankowy w banku z siedzibą w Wielkiej Brytanii. Wnioskodawca płaci w Wielkiej Brytanii podatki, opłaca tam rachunki za korzystanie z telefonu, dostępu do Internetu, mediów (gaz, prąd, woda itp.). W Polsce Wnioskodawca, ani Jego żona nie osiągają żadnych dochodów, nie posiadają majątku (nieruchomości położonej w Polsce, samochodu zarejestrowanego w Polsce, papierów wartościowych firm zarejestrowanych w Polsce). Wnioskodawca i Jego żona nie posiadają również rachunku bankowego w banku w Polsce. Do Polski Wnioskodawca przyjeżdża sporadycznie, na święta lub wakacje, w celach rodzinnych i w wymiarze łącznie 2-3 tygodnie w roku. Żona Wnioskodawcy przebywa razem z nim w Londynie, jednak nie osiąga nigdzie dochodów. Żona Wnioskodawcy sprzedała w 2013 roku mieszkanie położone w Polsce, którego właścicielką była ponad 5 lat. Obecnie żona Wnioskodawcy planuje przeprowadzkę do Polski m. in. z uwagi na konieczność sprawowania opieki nad rodzicami i rozpoczęcie szkoły przez jedną z córek. Pomiędzy Wnioskodawcą, a jego żoną istnieje wspólność majątkowa małżeńska.

W 2008 roku Wnioskodawca nabył w Wielkiej Brytanii nieruchomość - dom mieszkalny. Środki na zakup nieruchomości pochodziły częściowo z dochodów Wnioskodawcy, a w części - z kredytu bankowego. Wnioskodawca nabył tę nieruchomość we własnym imieniu i na własną rzecz, z uwagi na jego zdolność kredytową (w dacie zakupu żona Wnioskodawcy nie posiadała takiej zdolności). Zakup nieruchomości nie miał związku z działalnością gospodarczą prowadzoną przez Wnioskodawcę, nieruchomość nie była wykorzystywana przez Wnioskodawcę do prowadzenia działalności gospodarczej. Obecnie Wnioskodawca zamierza sprzedać przedmiotową nieruchomość położoną w Wielkiej Brytanii. Środki uzyskane ze sprzedaży nieruchomości zostaną być może przeznaczone przez Wnioskodawcę lub Jego żonę na zakup nieruchomości w Polsce, aby zapewnić żonie Wnioskodawcy miejsce zamieszkania po przeprowadzce do Polski. Po przeprowadzce żony do Polski, Wnioskodawca będzie również przyjeżdżał do Polski sporadycznie, w wymiarze łącznie ok. 5-6 tygodni w roku. Wnioskodawca pozostanie w Wielkiej Brytanii i będzie tam nadal prowadził działalność gospodarczą i mieszkał z drugą, dorosłą córką w wynajmowanym lokalu. Niewykluczone jest, że w przyszłości Wnioskodawca dokona zakupu nieruchomości w Wielkiej Brytanii. Wnioskodawca nie planuje założenia w Polsce działalności gospodarczej, nie będzie również osiągał w Polsce żadnych innych dochodów.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne