16.05.2017 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 16.05.2017, sygn. 0115-KDIT3.4011.6.2017.2.MR, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.6.2017.2.MR

Czy przychód (nadwyżka) powstała w wyniku poniesienia mniejszych wydatków na koszty pośrednie rozliczane ryczałtem (wynikające z niższych cen usług) niż kwota otrzymanej na ten cel dotacji (25% kosztów bezpośrednich przedstawionych do rozliczenia), pozostająca w działalności jako środki własne, będzie stanowić dla Wnioskodawcy przychód zwolniony z opodatkowania podatkiem dochodowym w myśl art. 21 ust. 1 pkt 129 i 136 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 28 lutego 2017 r. (data wpływu 8 marca 2017 r.), uzupełnionym w dniu 9 maja 2017 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia od podatku otrzymanego dofinansowania jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 marca 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia od podatku otrzymanego dofinansowania.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą jako wspólnik spółki cywilnej od 15 marca 2007 r. (osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej) w zakresie doradztwa w prowadzeniu działalności gospodarczej i zarządzania (PKD 7022.Z), której przedmiotem jest głównie sporządzanie wniosków o dofinansowanie ze środków unijnych. Posiada w niej 33,34 % udziałów. Działalność opodatkowana jest na zasadach ogólnych podatkiem liniowym. Zapisy księgowe są dokonywane na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Spółka jest również czynnym podatnikiem VAT. W ramach działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej realizuje również projekty unijne finansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego - Regionalny Program Operacyjny na lata 2014-2020 (RPO) i Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020 (P.). W realizowanych projektach posiada jako wspólnik spółki cywilnej wyłącznie status beneficjenta udzielonej pomocy. Nie jest uczestnikiem projektu bezpośrednio korzystającym z interwencji EFS i nie posiada takiego statusu w rozumieniu Wytycznych w zakresie monitorowania postępu rzeczowego realizacji programów operacyjnych na lata 2014-2020. W realizowanych projektach przeprowadzane są przez podmioty szkolące szkolenia, m.in. z zakresu księgowości, kwalifikowanego pracownika ochrony, spawacza, szlifierza i z zakresu eksploatacji urządzeń elektroenergetycznych (czas realizacji projektów to rok 2016, 2017, 2018). Celem szkoleń jest zdobycie kompetencji i kwalifikacji uczestników w zakresie zawodów, których szkolenia dotyczą. Na realizację tych projektów instytucje pośredniczące przyznają dofinansowanie w formie dotacji w wartości stanowiącej nie więcej niż 100% całkowitych wydatków kwalifikowanych projektu. Finansowanie powyższych projektów odbywa się ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i budżetu państwa, a minimum 5% stanowi wkład własny wnoszony przez beneficjenta. Transze płatności na realizację projektów w ramach programów finansowych z udziałem środków europejskich otrzymywane są z Banku Gospodarstwa Krajowego. Realizacja projektów nie prowadzi do powstania bądź zwiększenia sprzedaży opodatkowanej zarówno z tytułu dokonania świadczeń na rzecz uczestników projektu jak również w ramach całej działalności gospodarczej. Uczestnicy projektów nie wnoszą opłat za uczestnictwo w szkoleniu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne