13.04.2017 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 13.04.2017, sygn. 3063-ILPP2-3.4512.52.2017.1.ZD, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 3063-ILPP2-3.4512.52.2017.1.ZD

Zwolnienie od podatku badań lekarskich i psychologicznych dla osób ubiegających się o wydanie pozwolenia na broń.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) oraz art. 223 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. z 2016 r., poz. 1948, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 1 lutego 2017 r. (data wpływu 10 lutego 2017 r.), uzupełnionym pismem z dnia 3 kwietnia 2017 r. (data wpływu 6 kwietnia 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku badań lekarskich i psychologicznych dla osób ubiegających się o wydanie pozwolenia na broń jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 lutego 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku badań lekarskich i psychologicznych dla osób ubiegających się o wydanie pozwolenia na broń. Wniosek uzupełniono w dniu 6 kwietnia 2017 r. o wskazanie: adresu elektronicznego Wnioskodawcy w systemie ePUAP oraz Naczelnika Urzędu Skarbowego właściwego dla Wnioskodawcy ze względu na sprawę będącą przedmiotem interpretacji indywidualnej.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w ramach prowadzonej działalności leczniczej, wykonuje badania lekarskie w zakresie medycyny pracy. Jednym z zakresów przeprowadzanych badań, są badania lekarskie i psychologiczne dla osób ubiegających się o wydanie pozwolenia na posiadanie broni, których wymóg został przewidziany w art. 15a ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji. Zgodnie z przepisem art. 15a ust. 2 ustawy o broni i amunicji Badanie lekarskie osoby ubiegającej się obejmuje ogólną ocenę stanu zdrowia, ze szczególnym uwzględnieniem układu nerwowego, stanu psychicznego, stanu narządu wzroku, słuchu i równowagi oraz sprawności układu ruchu. Lekarz przeprowadzający to badanie kieruje osobę ubiegającą się na badania psychiatryczne i okulistyczne, a jeżeli uzna to za niezbędne na inne badania specjalistyczne lub pomocnicze. Natomiast badania psychologiczne zostały opisane w art. 15a ust. 3, zgodnie z którym Badanie psychologiczne osoby ubiegającej się obejmuje w szczególności określenie poziomu rozwoju intelektualnego i opis cech osobowości, z uwzględnieniem funkcjonowania w trudnych sytuacjach, a także określenie poziomu dojrzałości społecznej tej osoby.

Opłata za wykonanie wskazanych badań lekarskich i psychologicznych ponoszona jest przez osobę, która ubiega się o wydanie pozwolenia na broń, a wysokość opłaty za wykonanie tych badań została określona w art. 15e ust. 2 ustawy o broni i amunicji, zgodnie z którym Maksymalna opłata za badanie lekarskie lub maksymalna opłata za badanie psychologiczne wynoszą odpowiednio 15% kwoty przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku kalendarzowym poprzedzającym przeprowadzenie badania, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej Monitor Polski na podstawie art. 20 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2015 r., poz. 748, z późn. zm.).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne