15.03.2017 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 15.03.2017, sygn. 3063-ILPB1-2.4511.404.2016.1.MK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 3063-ILPB1-2.4511.404.2016.1.MK

Wypłata świadczenia przez organ rentowy na podstawie art. 135 ust. 3 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych a zwolnienie od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3/art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.), a także art. 223 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. z 2016 r., poz. 1948, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 21 grudnia 2016 r. (data wpływu 22 grudnia 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 grudnia 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W 2006 r. Wnioskodawca, uzyskał prawo do renty restrukturyzacyjnej na podstawie przepisów ustawy o rentach strukturalnych w rolnictwie z dnia 26 kwietnia 2001 r. (Dz. U. z 2001 r. poz. 52 z późn. zm.). Renta strukturalna była Wnioskodawcy wypłacana od 2006 r. Po osiągnięciu wieku emerytalnego w dniu 7 listopada 2011 r. Wnioskodawca złożył wniosek o emeryturę i decyzją ZUS Oddział w A z dnia 10 stycznia 2012 r. przyznano mu zaliczkę na poczet należnej emerytury od dnia 2 listopada 2011 r. Składając wniosek o emeryturę Wnioskodawca nie był zobowiązany do podania jakichkolwiek informacji odnośnie uzyskiwanej renty strukturalnej. We wniosku o emeryturę, który Ubezpieczony (Wnioskodawca) złożył w listopadzie 2011 r. na urzędowym formularzu ani też w informacji zamieszczonej w części końcowej formularza nie znajdowały się żadne pouczenia odnośnie renty strukturalnej, czy zobowiązania do podania informacji o uzyskaniu prawa do renty strukturalnej przez składającego wniosek o emeryturę, ani też żadne pouczenia dotyczące sytuacji prawnej i obowiązków beneficjentów renty strukturalnej ubiegających się o emeryturę. Wnioskodawca na podstawie informacji uzyskanych w ZUS Oddział w A i był przekonany, że oba świadczenia emerytura i renta strukturalna pozostają w zbiegu, a zatem jest zobowiązany do wyboru jednego z nich dla siebie korzystniejszego i wstrzymania wypłaty drugiego. Przeświadczenia takiego Wnioskodawca nabrał m.in. na podstawie pouczeń doręczanych wraz z decyzjami ZUS. Z pouczeń tych wynikało, że w razie zbiegu prawa do kilku świadczeń emerytalno-rentowych wypłaca się jedno z tych świadczeń wyższe lub wybrane przez emeryta lub rencistę. W formularzu ZUS wniosku o emeryturę, ani też w żadnym pouczeniu znajdującym się na decyzjach ZUS doręczanych Wnioskodawcy nie było informacji, że w przypadku uzyskania prawa do emerytury przez osobę pobierającą rentę strukturalną, Uprawniony powinien wystąpić do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) z wnioskiem o obniżenie renty strukturalnej o wysokość świadczenia emerytalnego. Znajdujące się w pouczeniach decyzji emerytalnych ogólne informacje o zbiegu świadczeń sugerują, że należy dokonać wyboru jednego z dwóch świadczeń.

W związku z faktem, że świadczeniem korzystniejszym wyższym o około 500,00 zł była wówczas renta strukturalna w dniu 28 lutego 2012 r. Wnioskodawca złożył prośbę o niewypłacanie emerytury. Wnioskodawca składając wniosek działał w usprawiedliwionym i błędnym przekonaniu, że postępuje w sposób właściwy i zgodny z prawem oraz, że tym samym wybiera świadczenie dla siebie korzystniejsze. Wnioskodawca podaje również, że po złożeniu wniosku o niewypłacanie emerytury w kwietniu/maju 2012 r. otrzymał telefon od pracownicy ZUS Oddział w A, która chciała wyjaśnić dlaczego złożył wniosek o wstrzymanie wypłaty emerytury. Wnioskodawca podał wówczas pracownicy oddziału ZUS w A, że złożył wniosek o wstrzymanie wypłaty emerytury dlatego, iż miał ustalone równocześnie prawo do renty strukturalnej. Na taką informację pracownica ZUS nic nie odpowiedziała oraz zakończyła rozmowę telefoniczną. Pracownica ZUS nie starała się ustalić okoliczności i okresu od kiedy Wnioskodawca uzyskał prawo do renty strukturalnej, nie starała się nawet pouczyć go w jaki sposób właściwie powinno się w takiej sytuacji postąpić, tj. że Wnioskodawca powinien zawiadomić o uzyskaniu emerytury ARiMR oraz że w takim przypadku renta strukturalna powinna ulec obniżeniu, a jednocześnie świadczenie emerytalne powinno być nadal wypłacane. Gdyby Wnioskodawca nie działał w usprawiedliwionym okolicznościami przekonaniu, że w jego sytuacji musi on złożyć wniosek o wstrzymanie wypłaty emerytury aby móc pobierać wyższe świadczenie rentę strukturalną to nie miałby racjonalnie żadnego innego powodu aby wystąpić o niewypłacanie mu emerytury. Na podstawie wniosku z dnia 28 lutego 2012 r., decyzją z dnia 21 marca 2012 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wstrzymał Wnioskodawcy wypłatę emerytury od dnia 1 kwietnia 2012 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne