07.10.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 07.10.2016, sygn. IPPP1/4512-631/16-2/AS, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/4512-631/16-2/AS

opodatkowanie wygaśnięcia ograniczonego prawa rzeczowego w zamian za odszkodowanie

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 6 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 1 sierpnia 2016 r. (data wpływu 8 sierpnia 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania wygaśnięcia ograniczonego prawa rzeczowego w zamian za odszkodowanie jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 sierpnia 2016 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania wygaśnięcia ograniczonego prawa rzeczowego w zamian za odszkodowanie.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Spółka (Spółka) przysługiwało ograniczone prawo rzeczowe w postaci służebności przejazdu i przechodu przez działkę (Działka). Na podstawie przepisów ustawy z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (zwanej dalej: specustawą) i decyzji Prezydenta Miasta o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej własność ww. Działki z mocy prawa przeszła na Gminę.

Zgodnie z art. 12 ust. 3 specustawy decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej stanowi podstawę do dokonania wpisów w księdze wieczystej i w katastrze nieruchomości, zaś zgodnie z art. 12 ust. 4 specustawy nieruchomości lub ich części włączone do realizacji inwestycji drogowej z mocy prawa stają się własnością odpowiednio Skarbu Państwa (w odniesieniu do dróg krajowych) lub odpowiednich jednostek samorządu terytorialnego (w odniesieniu do dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych). Przejście własności następuje z dniem, w którym decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej stała się ostateczna.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne