09.05.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 09.05.2016, sygn. IBPB-1-2/4510-146/16/AW, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPB-1-2/4510-146/16/AW

w zakresie: -uznania, że Spółka Rumuńska nie jest zagraniczną spółką kontrolowaną,-obowiązku prowadzenia rejestru zagranicznych spółek oraz ewidencji zdarzeń zaistniałych w Spółce.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.) oraz § 4 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 12 lutego 2016 r. (data wpływu do tut. BKIP 22 lutego 2016 r.) uzupełnionym 20 kwietnia 2016 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • uznania, że Spółka Rumuńska nie jest zagraniczną spółką kontrolowaną jest prawidłowe,
  • obowiązku prowadzenia rejestru zagranicznych spółek jest nieprawidłowe,
  • braku obowiązku ewidencji zdarzeń zaistniałych w Spółce jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 lutego 2016 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • uznania, że Spółka Rumuńska nie jest zagraniczną spółką kontrolowaną,
  • obowiązku prowadzenia rejestru zagranicznych spółek oraz ewidencji zdarzeń zaistniałych w Spółce.

We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

X Spółka Akcyjna (dalej Wnioskodawca) prowadzi działalność gospodarczą świadcząc usługi finansowe. Wnioskodawca prowadzi działalność w Polsce i tu podlega opodatkowaniu od całości swoich dochodów. Głównym obszarem działalności Wnioskodawcy jest zarządzanie portfelami wierzytelności na rzecz funduszy inwestycyjnych działających na rynku Polskim.

W ramach rozszerzenia terytorialnego zasięgu działalności Wnioskodawca, utworzył jako jedyny wspólnik, spółkę będącą odpowiednikiem polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, działającą wg prawa rumuńskiego pod firmą YY (dalej Spółka). Wnioskodawca nie wyklucza utworzenia podobnej spółki działającej na rynku rumuńskim, który dla Wnioskodawcy jest rynkiem perspektywicznym z punktu widzenia jego działalności, opartej o przesłanki o których mowa wyżej. Spółka została zarejestrowana zgodnie z prawem Rumuńskim w Rejestrze Handlowym (Registrul Comertului; www.onrc.ro), prowadzonym przez Ministerstwo Sprawiedliwości (zgodnie z ustawą 26/1990 o Rejestrze Handlowym obowiązującą w Rumunii). Spółka w zakresie swojej działalności nabywa wierzytelności głównie z tytułu kredytów udzielonych przez instytucje finansowe działające na rynku rumuńskim. W tym zakresie, prowadzi ich obsługę w imieniu własnym i na swoją rzecz. Do zakresu przedmiotowego działalności Spółki zgodnie z Rumuńską klasyfikacją (rozporządzenie 337/2007 wersja CAEN nr 2) należy:

Działalność podstawowa:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne