11.02.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 11.02.2016, sygn. ILPP2/4512-1-903/15-2/AKr, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/4512-1-903/15-2/AKr

Obowiązek ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej oraz możliwość skorzystania ze zwolnienia podmiotowego.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 6 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 8 grudnia 2015 r. (data wpływu 14 grudnia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej oraz możliwości skorzystania ze zwolnienia podmiotowego w tym zakresie - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 grudnia 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej oraz możliwości skorzystania ze zwolnienia podmiotowego w tym zakresie.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W okresie od 1 września 2011 r. do 31 maja 2013 r. Wnioskodawczyni prowadziła działalność gospodarczą o charakterze handlowym pod nazwą Sklep (). Przeważającym rodzajem działalności była sprzedaż detaliczna prowadzona w niewyspecjalizowanych sklepach z przewagą żywności, napojów i wyrobów tytoniowych (47.11.Z). Sprzedaż tę Zainteresowana prowadziła przy zastosowaniu 2 kas rejestrujących. Niestety ze względów finansowych 1 czerwca 2013 r. Wnioskodawczyni zawiesiła tę działalność gospodarczą i wyjechała za granicę celem poszukiwania pracy. Podczas pobytu za granicą zmieniła się sytuacja osobista Zainteresowanej, gdyż urodziła tam dziecko i nie mogła w terminie, tj. do 31 maja 2015 r. wrócić do Polski i odwiesić działalności, którą zamierzała kontynuować. W związku z tym wpis Wnioskodawczyni do ewidencji działalności gospodarczej został automatycznie z urzędu wykreślony. Zainteresowana wróciła do Polski dopiero w lipcu 2015 r., aby kontynuować prowadzenie działalności gospodarczej. W tym celu 8 lipca 2015 r. Wnioskodawczyni na nowo dokonała wpisu do ewidencji działalności gospodarczej z przeważającym rodzajem działalności 47.11.Z oraz dopiero wówczas dokonała odczytu pamięci 2 kas fiskalnych, które służyły jej w poprzedniej działalności i nie mogła ich już wykorzystać w nowej działalności. Niestety z uwagi na fakt, iż Zainteresowana nie mogła znaleźć lokalu użytkowego do prowadzenia sklepu ogólnospożywczego dokonała zmiany wpisu do ewidencji działalności gospodarczej w części dotyczącej rodzaju przeważającej działalności na sprzedaż detaliczną owoców i warzyw prowadzoną w wyspecjalizowanych sklepach (47.21.Z). Do dnia 25 sierpnia 2015 r. Wnioskodawczyni nie dokonała żadnej sprzedaży w ramach swojej nowej działalności, gdyż cały czas była w trakcie jej organizowania.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne