13.04.2015 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 13.04.2015, sygn. DD3.8222.2.47.2015.OBQ, Minister Finansów, sygn. DD3.8222.2.47.2015.OBQ

Czy wynagrodzenia pracowników realizujących bezpośrednio cel Programu ... korzystają ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 ustaw o podatku dochodowym od osób fizycznych?

ZMIANA INTERPRETACJI INDYWIDUALNEJ

Na podstawie art. 14e § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) Minister Finansów, w związku ze stwierdzeniem nieprawidłowości interpretacji indywidualnej z dnia 12 lutego 2008 r. Nr IBPB2/415-374/07/BJ wydanej w imieniu Ministra Finansów przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, zmienia z urzędu wyżej wymienioną interpretację stwierdzając, że stanowisko Sekretariatu (Wnioskodawca) przedstawione we wniosku z dnia 09 listopada 2007 r. (data wpływu 13 listopada 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów osób fizycznych uzyskanych z tytułu wykonywania prac na rzecz projektu finansowanego ze środków w ramach bezzwrotnej pomocy z Komisji Europejskiej Unii Europejskiej- jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 listopada 2007 r. Wnioskodawca złożył wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie.

We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej Wnioskodawca przedstawił następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jako administrator otrzymuje bezpośrednio środki pieniężne finansowe w ramach bezzwrotnej pomocy z Komisji Europejskiej Unii Europejskiej B. .... Umowa Grant agreement. Pozyskując środki finansowe na projekt Wnioskodawca miał na względzie dotkliwy problem braku doświadczeń wśród członków wobec zjawiska restrukturyzacji i globalizacji w sektorze metalowym. Przykładem tego jest problem określenia charakteru dalszej działalności Europejskich Rad Zakładowych w połączonych zakładach M. i A.. Innym przykładem jest firma Electrolux, gdzie skutkiem przeniesienia produkcji z Włoch i Niemiec do Polski są dla ERZ negocjacje dotyczące nowego porozumienia. Przykład G. i jego problemy związane z przenoszeniem produkcji również pokazuje, że proces restrukturyzacji ma w sektorze metalowym charakter postępujący i wywołuje poważne konsekwencje społeczne. Europejskie przedsiębiorstwa, w szczególności przedsiębiorstwa zorganizowane w duże grupy, są zaangażowane w coraz bardziej radykalne i gwałtowne procesy restrukturyzacji, które wpływają negatywnie na pracowników (w przypadku zwolnień grupowych) oraz pogorszenie warunków pracy i zatrudnienia. W tej sytuacji ERZ muszą dostosować się do zmienionych warunków rynkowych stworzonych przez globalizację gospodarki. Pojawiła się także konieczność koordynacji różnych doświadczeń członków ERZ pod kątem zgodności z wytycznymi sektorowymi dla przemysłu. W sytuacji wzrostu liczby fuzji transgranicznych i spółek europejskich konieczne stało się określenie nowej roli ERZ, które mimo wszystkich sygnalizowanych ograniczeń pozostają jedynym instrumentem umożliwiającym pracownikom spojrzenie na funkcjonowanie ich przedsiębiorstwa na poziomie transnarodowym i stanowią centralny punkt dla wszystkich pracowników szczególnie tam, gdzie gwarancje wykonywania praw są mniejsze. Dla wykonania założeń programu Wnioskodawca zawiera umowy z osobami będącymi pracownikami Wnioskodawcy oraz innymi, tj. umowy zlecenia i umowy o dzieło.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne