09.10.2015 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 09.10.2015, sygn. IPPP3/4512-728/15-2/WH, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/4512-728/15-2/WH

W zakresie zwolnienia od podatku usług oceny ryzyka kredytu kupieckiego.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 6 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 25 sierpnia 2015 r. (data wpływu 31 sierpnia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku usług oceny ryzyka kredytu kupieckiego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 sierpnia 2015 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku usług oceny ryzyka kredytu kupieckiego.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Spółka S.A. (dalej: Wnioskodawca albo zakład ubezpieczeń) świadczy usługi ubezpieczeń majątkowych z działu II grup 9, 13, 14, 15, 16 (PKWiU 65.12) określonych w załączniku do ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej (Dz. U. z 2003 r. nr 124 poz. 1151 z późn. zm.), w tym zwłaszcza ubezpieczeń ryzyka kredytu kupieckiego. Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 37 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. nr 54 poz. 535) świadczone przez Wnioskodawcę usługi ubezpieczeniowe zwolnione są od opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Ubezpieczeniem ryzyka kredytu kupieckiego objęte są bezsporne należności przypadające ubezpieczającym od ich kontrahentów z tytułu sprzedaży lub dostawy towarów lub świadczenia usług, które powstały w okresie obowiązywania umowy. Ochronę ubezpieczeniową dla należności handlowych uzyskuje się albo poprzez otrzymanie decyzji o przyznaniu limitu kredytowego, albo w ramach kontroli kontrahenta przez ubezpieczającego (tzw. limit automatyczny do określonej w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia kwoty).

Decyzja kredytowa o przyznaniu limitu kredytowego wobec danego kontrahenta wydawana jest przez Wnioskodawcę na podstawie wniosku ubezpieczającego, wydanie decyzji o przyznaniu limitu kredytowego poprzedzone jest zawsze oceną ryzyka dokonywaną na podstawie raportów kredytowych, zawierających informacje o kontrahentach ubezpieczającego (m.in.: informacje finansowe - bilanse, rachunki zysków i strat, deklaracje o osiągniętych dochodach; dane rejestrowe; informacje o historii, rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej i jej skali; informacje o współpracy z kontrahentami) oraz oceny ratingowej tych podmiotów gospodarczych tzw. gradeów. Raporty, o których mowa powyżej, stanowią również element monitoringu sytuacji finansowej kontrahentów w okresie obowiązywania danego limitu kredytowego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne