06.10.2015 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 06.10.2015, sygn. IPPP2/4512-691/15-2/JO, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/4512-691/15-2/JO

dopuszczalne formy potwierdzania odbioru faktur korygujących oraz sposób udokumentowanej próby jej doręczenia.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613) oraz § 6 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony - przedstawione we wniosku z dnia 13 lipca 2015 r. (data wpływu 17 lipca 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wskazania dopuszczalnych form potwierdzenia odbioru faktur korygujących oraz sposobu udokumentowanej próby jej doręczenia jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 lipca 2015 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wskazania dopuszczalnych form potwierdzenia odbioru faktur korygujących oraz sposobu udokumentowanej próby jej doręczenia.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka S.A. (dalej: Wnioskodawca tub Spółka) jest czynnym podatnikiem podatku VAT świadczącym głównie usługi hotelowe na terytorium Polski. Klientami Spółki są osoby fizyczne oraz osoby prawne, posiadające miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce, jak również poza Polską. Z uwagi na stosowany w Spółce informatyczny system ewidencji sprzedaży, świadczenie wszystkich usług hotelowych jest dokumentowane przez Spółkę fakturami. W efekcie, Spółka wystawia faktury - mimo braku takiego obowiązku - także na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, niezależnie od zarejestrowania tej sprzedaży w kasie fiskalnej. Usługobiorca zawsze otrzymuje fakturę jako dokument potwierdzający wykonanie przez Spółkę usług. Faktury za usługi hotelowe są wystawiane z polskim podatkiem VAT, zarówno w przypadku usług świadczonych na rzecz osób i podmiotów krajowych, jak i zagranicznych - zgodnie z art. 28e ustawy o VAT.

W związku z prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością zdarzają się sytuacje, które wymagają od Spółki wystawienia faktur korygujących zmniejszających podstawę opodatkowania z tytułu świadczonych usług, jak również kwoty należnego podatku VAT. Przyczyny wystawienia faktur korygujących mogą być bardzo różne, m.in. wynikają one ze zmiany warunków rezerwacji (np. przedpłata na rezerwację dotyczyła dłuższego pobytu w hotelu niż pobyt faktyczny, bądź rezerwacja obejmowała więcej osób niż faktycznie korzystało z noclegów w hotelu), z udzielenia rabatu, wskazania na fakturze błędnego nabywcy, pomyłki w cenie, czy też w rodzaju wykonanych usług, anulacji przedpłaconej rezerwacji.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne